09 Korrik 2020

SHBA pritet të vendos sanksione ekonomike ndaj Turqisë

Washington, 16 tetor - Presidenti Trump, po bën presion mbi Turqinë që të ndërpresë ndërhyrjen ushtarake në veri të Sirisë, duke paralajmëruar sanksione ekonomike, të cilat pritet të vendosen gjatë kësaj jave.

Ndërkohë nënpresidenti Mike Pence, është nisur drejt Ankarasë për të filluar bisedimet drejt arritjes së një zgjidhjeje. Turqia filloi ofensivën javën që shkoi, pas vendimit të befasishëm të presidentit Trump për të tërhequr forcat amerikane nga veriu i Sirisë. .

Një tjetër kolonë ushtarake turke hyri të hënën në very të Sirisë, në kuadër të ofensivës turke që filloi javën e kaluar.

Ankaraja thotë se synimi i saj është krijimi i një zone të sigurt përgjatë kufirit dhe largimi i luftëtarëve kurdë, të cilët Turqia i cilëson si terroristë.

Administrata Trump thotë se është duke u përgatitur për vendosjen e sanksioneve ekonomike ndaj Turqisë.

“Turqia është anëtare e plotë e NATO-s dhe një aleat i yni që po lufton me kurdët në Siri, të cilët na kanë ndihmuar të luftojmë ISIS-in. Është situatë e komplikuar të cilën po e vëzhgojmë me kujdes”, tha Sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin.

Javën e kaluar Presidenti Trump urdhëroi tërheqjen e trupave amerikane nga veriu i Sirisë. Vendimi i papritur, është cilësuar si dritë e gjelbër për Ankaranë të nisë ndërhyrjen.

“Supozohej që qëndrimi ynë në Siri të zgjaste 30 ditë, por kemi mbetur atje për 10 vjet. Këto luftëra, nuk marrin fund kurrë”, deklaroi Presidenti Trump kur njoftoi tërheqjen e trupave amerikane nga Siria.

Shumë e panë veprimin e Presidentit Trup si nxitës të kaosit duke braktisur kurdët që ishin aleatë të ShBA-së. Ligjvënësit e të dy partive në Kongres, do të paraqesin planin e tyre të sanksioneve.

Por, Presidenti turk Erdogan, ka refuzuar thirrjet për tu tërhequr nga Siria, duke këmbëngulur në largimin e kurdëve nga kufiri.

Në një deklaratë, Sekretari amerikan i Mbrojtjes Mark Esper tha se ndërhyrja e Truqisë në Siri mund të hapë dyert për rishfaqjen e ISIS-it.

Qindra mbështetës të Shtetit Islamik raportohet të kenë ikur, gjë kjo për të cilën Donald Trump fajësoi kurdët.

Trupat siriane kanë shkuar në veri pas marrëveshjes me forcat kurde, të cilat ndihen të tradhëtuara nga Uashingtoni dhe i kanë kërkuar mbrojtje Damaskut.

Analisti Michael Lueders thotë se Rusia po e ndjek nga afër mundësinë e një konflikti midis Turqisë, Sirisë dhe kurdëve.

“Në fund janë ata që do të gjejnë një zgjidhje politike, sepse evropianët dhe amerikanët nuk kanë më ndonjë rol në këtë konflikt”, thotë analisti Michael Lueders.

Krahas sanskioneve amerikane, Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje vendeve anëtare të ndërpresin shitjen e armëve për Ankaranë.

/voa/

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët votimi dhe shqyrtimi i disa Projektligjeve për ratifikimin e Marrëveshjeve ndërkombëtare. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën përurimin e stadiumit në Sërbicë të Poshtme, projekt i realizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport ku do të jetë i pranishëm kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DKRS-së, Emilija Redzepi. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:30)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët  votimi i Propozim rezolutës nga Raportimi i Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe debati parlamentar lidhur me dialogun Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Në nderim të ushtarit amerikan Alexander Blake Klass, 20 vjeçar nga Willamina e Oregonit, që ka humbur jetën në një incident, që nuk kishte të bënte me veprim të armatosur, Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta ulin në gjysëm shtizë flamurin amerikan. (Sheshi “Bill Clinton” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- OVL e UÇK-së mban protestë gjithëpopullore me moton “Në mbrojtje të Luftës Çlirimtare”. (Prishtinë dhe qytetet e tjera të Kosovës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet Albulena Haxhiu. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Rahovecit, në të cilën do të behët shqyrtimi dhe aprovimi i Propozim vendimit për bartjen e mjeteve nga rezervat e buxhetit komunal, nga kategoria pozicionit të pagave në kategorinë e Investimeve Kapitale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 14:00)

Mbledhja do të mbahet në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës.

- Mbahet një takim pune i organizuar nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit në të cilin do të diskutohet dokumenti - Plani Hapësinor i Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna. (Ndërtesa e re e Qeverisë ish-Rilindja, salla e konferencave, kati XVIII, ora 15:00)