24 Maj 2019

SHBA nis luftanijen e dytë drejt Gjirit Persik

Washington, 11 maj - Situata e tensionuar me Iranin ka detyruar Shtetet e Bashkuara të dërgojnë një luftanije të dytë në Lindjen e Mesme, për t’iu bashkuar kështu një aeroplanmbajtëseje të dërguar atje vetëm pak ditë më parë.

“USS Arlington”, e cila transporton kryesisht mjete amfibe dhe avionë, do t’i bashkohet “USS Abraham Lincoln” në Gjirin Persik, ndërsa forcave amerikane të pranishme në këtë zonë të nxehtë të globit do t’iu dërgohet edhe një sistem mbrojtjeje antiraketor “Patriot”.

Zyrtarët amerikanë, ndërkohë, kanë konfirmuar se në bazën amerikane në Katar kanë mbërritur bombarduesit “B-52”. Pentagoni pretendon në këtë mënyrë se Irani mund të jetë duke përgatitur operacione kundër forcave amerikane, të cilat vetëm pak kohë më parë i quajti “terroriste”, duke iu kundërpërgjigjur vendimit të Trumpit për të konsideruar “organizatë terroriste” Gardën Revolucionare të Republikës Islamike të Iranit.

Shtetet e Bashkuara kanë dhënë shumë pak detaje mbi natyrën konkrete të kërcënimit që raporton, ndërsa Irani nga ana e tij e ka hedhur poshtë duke e quajtur si të pakuptimtë. Teherani ka reaguar duke thënë se dërgesat e fundit janë thjesht një “luftë psikologjike” që synon të intimidojë Republikën Islamike.

Të premten, zyrtarë të Pentagonit thanë se SHBA-të nuk synojnë të nisin konflikt me Iranin, por Uashingtoni është “i gatshëm të mbrojë forcat amerikane dhe interesat e tij në rajon”. “Departamenti i Mbrojtjes vazhdon të monitorojë me vëmendje aktivitetet e regjimit iranian”, thuhet në deklaratën që vijon me faktin se sistemet antiraketore “Patriot” do të dërgoheshin për të zmbrapsur çdo sulm të mundshëm.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 maj 2019 - Nisin punimet për rregullimin e rrugës kryesoret të qytetit të Deçanit Rrugës së  Qendrës konkretisht rrugës 'Luan Haradinaj' dhe 'Dëshmoret e Kombit'. (Në afërsi të pikës së karburantit Agonisi Gas në Carrabreg, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Auditimit për raportet financiare dhe atyre të deklarimit financiar të subjekteve politike për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e fillimit të punimeve të rrugës së qytetit të Deçanit. (Sheshi i qytetit në Deçan, ora 10:00)

- Drejtori i Zyrës për Rritje Ekonomike i USAID-it në Kosovë, Brian Martalus, do të mbajë një fjalim në hapjen e Konferencës Ekonomike të Diasporës Shqiptare nga Evropa - B2B. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- “Let’s Do It” mban aksion pastrimi në disa fshatra të Hasit, me moton “Për një Has të pastër”. (Fshati Gjonaj tek Ura e Drinit të Bardhë, ora 10:00)

- Drejtoresha e misionit të USAID-it Lisa Magno do të flasë me rastin e prezantimit të gjashtë video udhëzuesve për e-prokurim. (Hoteli Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbledhja e komisionit Ad-hoc për përmirësimin dhe forcimin e procesit zgjedhor në të cilën do të behët shqyrtimi i kërkesës së Grupit për Studime Juridike dhe Politike për pjesëmarrje në Grupin Këshillëdhënës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj me rastin e përvjetorit të rënies së 16 dëshmorëve të Batalionit Gardist “Shkëlzen Haradinaj” bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Kompleksi Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim, Ministria e Punëve të Brendshme dhe Policia e Kosovës do të shënojnë së bashku Ditën Ndërkombëtare të Grave për Paqe dhe Çarmatim me një konferencë shtypi. (Ambientet e UNDP-së, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj me rastin e përvjetorit të rënies së 16 dëshmorëve të Batalionit Gardist “Shkëlzen Haradinaj” bën homazhe në Fshatin Kodrali. (Fshati Kodrali, ora 11:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Abdullah Tahiri. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:00)

- Prokuroria Themelore e Pejës organizon konferencën për media ku temë diskutimi do jetë ngritja e dhjetëra aktakuzave për rastin e njohur në opinionin publik si “veteranët e rrejshëm”. (Objekti i Prokurorisë Themelore të Pejës, rruga “Hasan Cermaxhija”. ora 12:00)

- 44 nxënës nga klasa 7 deri në klasën 9, nga të gjitha regjionet e Kosovës do të takohen për të garuar në finalen e garës së tretë vjetore të gërmëzimit.  (Biblioteka kombëtare, ora 13:15)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes  së çmimeve “Nikete Dardani”. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, ora 13:30)

- Organizuar nga Ministria e Diaspores dhe Investimeve Strategjike dhe Rrjeti i Bizneseve të Diasporës Shqiptare mbahet konferenca ekonomike e diasporës shqiptare nga Evropa më B2B. (Hotel Emerald, ora 20:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Konferencën Ekonomike të Diasporës Shqiptare nga Evropa, organizuar nga Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike dhe Rrjeti i Bizneseve të Diasporës Shqiptare. (Hotel Emerald, ora 20:00)