19 Korrik 2018

ShBA, gjitha opsionet të hapura për Sirinë

Washington, 12 prill - Shtëpia e Bardhë tha se nuk është marrë asnjë "vendim përfundimtar" dhe të gjitha opsionet janë të hapura në lidhje me reagimin e Uashingtonit ndaj sulmit të dyshuar me armë kimike në Siri.

"Ne kemi një numër opsionesh dhe të gjitha janë ende të hapura. Vendimi përfundimtar nuk është marrë ende," tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders.

Ajo foli vetëm disa orë pasi presidenti i ShBA-së, Donald Trump, e paralajmëroi Rusinë për një sulm të mundshëm me raketa në Siri.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Jim Mattis u shpreh gjithashtu i kujdesshëm në lidhje me kryerjen e veprimeve ushtarake kundër Sirisë, ndërsa nënvizoi se Uashingtoni ishte ende duke "vlerësuar materialet e zbulimit" lidhur me sulmin e dyshuar me armë kimike. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Korrik 2018

 - Rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, prof. dr. Marjan Dema nesër do të vizitojë studentët të cilët do t’i nënshtrohen provimit pranues në Universitetin e Prishtinës. (Kampusi i UP-së, ora 9:00)

- Bëhet nënshkrimi i kontratave dhe shpërndarja e tyre për të rinjtë përfitues të shpalljes së fundit nga ana e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, për Edukim Jo-Formal. (Kabineti i ministrit Kujtim Gashi. ora 10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinise dhe Sportit, Kujtim Gashi, viziton Parkun Arkeologjik Ulpiana ku do të njoftohet me ecurinë e punimeve që po ndërmerren nga Instituti Arkeologjik. (Parkun Arkeologjik Ulpiana, ora 11:00)

- Kryetari Gjykatës Themelore të Gjilanit, Ramiz Azizi do të mbajë një konferencë për media në të cilën do të prezantohet raporti gjashtë mujor i Gjykatës Themelore të Gjilanit, së bashku me Degët e saja. (Objekti i Gjykatës Themelore të Gjilanit, ora 13:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi viziton kompaninë “Albi Group”. (Albi Mall, Veternik, ora 13:00)  

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksionin për avancimet akademike në Universitetin e Prishtinës. (Para Rektoratit, ora 14:00)

- Ministri i Kulturës, Rinise dhe Sportit, Kujtim Gashi, viziton Federatën e Xhudos në Pejë ku në një ceremoni të organizuar do t’u ndajë ceqet xhudisteve Nora Gjakova, Distria Krasniqi dhe Driton Kuka. (Federata e Xhudos në Pejë, ora 14:00)

- Kosova 2.0 organizon një bisedë tëshkurtër me temën “diaspora” për të njohur realitetet komplekse dhe shumë-shtresore të kosovarëve qëjetojnë jashtë shtetit. (Innovation Centre Kosovo, ora 18:00)