20 Shkurt 2020

SHBA: Demokratët intensifikojnë hetimin për Presidentin Trump

Washington, 18 tetor - Hetimi për procedurën e shkarkimit të presidentit Donald Trump, u ntensifikua ndërsa ligjvënësit u kthyen në Uashington pas një pushimi dyjavor.

Ish- zyrtarë të administratës së Presidentit Trump kanë dëshmuar me dyer të mbyllura në Kongres gjatë gjithë javës, ndërsa demokratët vazhdojnë të mbledhin të dhëna për argumentin e tyre se Trump kishte bërë përpjekje për ndërhyrje të huaj në zgjedhjet e vitit 2020. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Katherine Gypson sjell hollësi.

Ishte një javë e ngarkuar me intervista për demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve që po mbledhin të dhëna për procedurën e shkarkimit.

“Nuk besoj që kemi arritur deri atje. Kemi akoma shumë gjëra për të bërë. Dhe po i bëjmë”, tha Eliot Engel, Kryetar i Komisionit për Marrëdhënie me Jashtë.

Sipas ankesës së informatorit, presidenti e bllokoi ndihmën ndaj Ukrainës në këmbim të ndihmës kundër rivalit të tij, Joe Biden dhe të birit të tij, duke bërë që kreu i Komisionit të Zbulimit, Adam Schiff të kërkonte urdhra gjykate për të marrë më shumë informacion, që deri tani administrata e zotit Traump, i ka refuzuar.

"Argumentat për pengim të drejtësisë po shtohen”, tha ai.

Presidenti Trump po argumenton se nuk do të bashkëpunojë deri kur demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve të mbajnë një votim për ta zyrtarizuar hetimin. Kryetarja Nancy Pelosi thotë se kjo është një lojë për të sabotuar kongresin:

“Ne nuk jemi këtu për të luajtur. Jemi këtu për të gjetur të vërtetën, pët të mbrojtur Kushtetutën e Shteteve të Bashkuara”, tha zonja Pelosi.

Por presidenti tha se zonja Pelosi dhe demokratët po bëjnë lojra politike:

“Është një çmenduri e vërtetë. Mjafton të lexoni transkriptin e telefonatës. Është rast shumë i thjeshtë. Ata janë të dëshpëruar sepse e dinë që do t’i humbin zgjedhjet”.

Zoti Schiff, që ka nervozuar republikanët, përballet me një votë pakënaqësie nga një nga aleatët e zotit Trump në Kongres.

Kevin McCarthy, udhëheqës i Pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve:

“Nuk ka asgjë që të justifikojë procedurën e shkarkimit në atë telefonatë. Dhe nëse kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve do të kishte pritur 48 orë për transkriptin, Amerika nuk kishte pse të përjetonte këtë gjë”.

Demokratët përballen me presionin për të mbajtur një votim për procedurën e shkarkimit deri në fund të vitit, në mënyrë që të bëhet para fillimit zyrtar të fushatës presidenciale. Megjithatë disa thonë se kjo nuk përbën shqetësim.

Sheila Jackson Lee, anëtare demokrate e kongresit:

“Është e rëndësishme të theksojmë se ne nuk po ngutemi, të mos krijojmë përshtpjen se na jep kënaqësi që e bëjmë një gjë të tillë, se synimi ynë i vetëm është të shkarkojmë presidentin”.

Hapi i mëtejshëm i demokratëve është të mësojnë më shumë për këmbimet mes zyrtarëve të zotit Trump, përfshirë ish-ambasadorin amerikan në Bashkimin Evropian, Gordon Sondland që po dëshmon sot.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 shkurt 2020 - Behën homazhe në nderim te jetës dhe veprës së heroit, Selman Vojvoda. (Varri i heroit, në Llaushë të Skenderajt, ora 9:00)

- Mbahet takimi me Misionin e Komisionit Evropian për Vlerësimin e Programit për Reforma në Ekonomi dhe diskutimin mbi rekomandimet e politikave. (ndërtesa e Qeverisë salla P38,  ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovë do të mbaj seminar me tatimpaguesit e regjionit të  Prishtinës ku prezent do të jetë edhe Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- Kryetari i komunës së Istogut, Haki Rugova do ta pres në takim ambasadorin bullgar në Kosovë. (Zyra e Kretarit Haziri, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit mban diskutimi publik lidhur me Draft Planin Komunal të Veprimit për Efiçiencë të Energjisë dhe Planin Lokal për Veprim në Mjedis. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 11:00)

- Kryeministri Albin Kurti dhe Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani marrin pjesë në manifestimin “ 31-vjetori i Grevës së Minatorëve të Trepçës”. (Miniera e Trepçës në Stantërg, ora 11:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e dorëzimit te donacionit për qerdhën “Gëzimi Ynë” në Istog nga Ambasada e Bullgarisë. (Qerdhja “Gëzimi Ynë” në Istog, ora 11:30)

- Mbahet ceremonia e promvimit të librit" Obstetrika",  të Prof. dr. Shefqet Lulaj. (Bibloteka Kombëtare "Pjetër Bogdani", ora 12:00)

- Mbahet akademi përkujtimore për dëshmorin e Kosovës, Selman Vojvoda, në 30 vjetorin e rënies së tij. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, z. Agim Veliu do të pres në takim ambasadorin amerikan në Kosovë, z Philip Kosnett. (objekti kryesor i MPBAP-së, ora 13:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të mbajë konferencë për media. (Objekti I Ministrisë, ora 13:00)

- Promovohet revista “Intro”, që është produkt i punës së studentëve të vitit të tretë të Departamentit të Gazetarisë, në kuadër të lëndës "Menaxhim i medias". (Amfiteatri i Fakultetit të Filologjisë në Universitetin e Prishtinës, ora 14:00)

- Komuna e Mitrovicës mban debat publik lidhur me rregulloren për realizimin e të drejtave të fëmijëve përmes sistemit qeverisës komunal miqësor për fëmijët. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës të Mitrovicës, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës me rend dite rekomandim për certifikimin e kandidatëve për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Podujevës. . (Objekti i KQZ-së, ora 15:30)

- Zhvillohet ndeshja basketbolliste mes Kosovës dhe Islandës. (Pallati i Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 19:00)