18 Prill 2019

SHBA, BE dhe Kanadaja vendosin sanksione të koordinuara ndaj Rusisë

Washington, 16 mars - Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Bashkimi Europian të premten vendosën sanksione të reja për të ndëshkuar Rusinë, për sulmin e saj në 2018-ën ndaj tre anijeve ukrainase, si dhe aneksimin e Krimesë dhe aktivitetet e saj në Ukrainën lindore.

Departamenti amerikan i Thesarit tha se synonte të sanksionojë katër anëtarë të Shërbimeve Federale të Sigurisë, të Rusisë, për përfshirjen e tyre në përplasjen detare në Strait Kerch, që lidh detin e Zi dhe atë Avov, pranë Krimesë.

Rusia hapi zjarr dhe kapi tre anije të Ukrainës në brigjet e Krimesë së aneksuar nga Moska, më 25 nëntor, duke kapur edhe 24 ushtarë ukrainas, të cilët mbeten ende në paraburgimin rus.

Në një njoftim të koordinuar, Kanadaja imponoi sanksione mbi 114 njerëz dhe 15 njësi, në përgjigje të veprimeve ushtarake të Rusisë kundër anijeve ukrainase, ndërsa Bashkimi Europian i sanksionoi tetë rusët për qëndrimin.

BE tha se sanksionet e saj kishin ndikuar zyrtarët e lartë të shërbimit të sigurisë dhe komandantët ushtarakë të akuzuar për parandalimin e anijeve ukrainase nga arritja në port.

Daniel Fried, një ish diplomat i lartë amerikan, tani në Këshillin e Atlantikut, vlerësoi administratën Trump, BE dhe Kanadanë, për të vepruar së bashku, por tha se reagimi i tyre ishte i vonuar, duke ngritur pyetjen nëse lëvizja është pjesë e një strategjie më të gjerë të SHBA.

“Koordinimi është i mirë, fakti që më në fund kemi bërë diçka është e mirë. Problemi është se duhej shumë kohë më parë, pasi agresioni i Kerch Strait ishte në fund të nëntorit dhe tani është mesi i marsit, kështu që ne dukemi të ngadaltë”,tha ai.

Trump, fushata e të cilit në 2016-ën është duke u hetuar për bashkëpunim të mundshëm me Rusinë, ka theksuar se ai dëshiron lidhje të mira me Moskën, pavarësisht tensioneve mbi Ukrainën, Sirinë dhe dyshimeve për ndërhyrjen në proceset zgjedhore në mbarë botën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 prill 2019 - Klinika e Kirurgjisë së Fëmijëve në Qendren Klinike Universitare i fillon punimet Simpoziumi mbarëshqiptarë i kirurgëve të fëmijëve. (Hotel Internacional Prishtina, ora 8:40)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në bashkëpunim me Agjencinë për Menaxhimin e Emergjencave dhe partneri implementues, Kryqi i Kuq i Kosovës, do të organizojnë një ushtrim fushor në fshatin Maxhunaj në komunën e Vushtrrisë. (Fshati Maxhunaj, ora 10:00)

- Shtëpia Botuese “Faik Konica” organizon promovimin e librit të Dr. Islam Lauka, “Kosova e kërcënuar nga gjarpri i shtëpisë”. (Bibliotekën Kombëtare, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, bashkë me kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, do të bëjnë shpërndarjen e kontratave për 21 përfituesit e granteve nga Fondi Rinor që për qëllim kanë rritjen e punësimit për të rinjtë e vendit tonë përmes zhvillimit të ndërmarrësisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti së bashku me Kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, do të përcjellin garën komunale në Kreativitet Kulturor dhe Mendim Kritik. (Objekti i Gjimnazit Natyror "Xhavit Ahmeti" në​ Gjilan, ora 13:30)

- Drejtoresha e misionit të USAID-it Lisa Magno do të flasë me rastin e lançimit të faqes së re të internetit të Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGjK). (Sheshi 21, ora 15:00)

- Federata e Atletike të Kosovës do të mbaj konferencë për media në të cilën do të jepen informatat kryesore rreth organizimit të gjysmë maratonës së këtij viti. (Salla e shtëpisë së sporteve në Prishtinë, ora 15:00)

- Galeria e Qytetit të Gjilanit hap ekspozitën e veçantë të fotografive “Arti i Rrudhave”, të autorit Muhamed Sadriu, e cila do të shpalos fotorgafitë e 21 personave të cilët i kanë mbi 100 vjet, e që e simbolizon shekullin XXI. (Galeria e Qytetit të Gjilanit, ora 17:30)

- Galeria Kombëtare e Kosovës hap ekspoziten "Grouping - Moving - Spreading" Metaxym e cila është kuruar dhe organizuar nga The Activists dhe World Anonimous Society. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)

- Lumbardhi do të prezantojë paraqitjen e parë të këngëtares dhe kompozitores amerikane Chrysta Bell në Kosovë në kuadër të turneut Feels Like Love 2019 dhe epizodit të dytë të Lumbardhi n’Behar. (Lumbardhi në Prizre, ora 21:00)