27 Shkurt 2020

SHBA, BE dhe Kanadaja vendosin sanksione të koordinuara ndaj Rusisë

Washington, 16 mars - Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Bashkimi Europian të premten vendosën sanksione të reja për të ndëshkuar Rusinë, për sulmin e saj në 2018-ën ndaj tre anijeve ukrainase, si dhe aneksimin e Krimesë dhe aktivitetet e saj në Ukrainën lindore.

Departamenti amerikan i Thesarit tha se synonte të sanksionojë katër anëtarë të Shërbimeve Federale të Sigurisë, të Rusisë, për përfshirjen e tyre në përplasjen detare në Strait Kerch, që lidh detin e Zi dhe atë Avov, pranë Krimesë.

Rusia hapi zjarr dhe kapi tre anije të Ukrainës në brigjet e Krimesë së aneksuar nga Moska, më 25 nëntor, duke kapur edhe 24 ushtarë ukrainas, të cilët mbeten ende në paraburgimin rus.

Në një njoftim të koordinuar, Kanadaja imponoi sanksione mbi 114 njerëz dhe 15 njësi, në përgjigje të veprimeve ushtarake të Rusisë kundër anijeve ukrainase, ndërsa Bashkimi Europian i sanksionoi tetë rusët për qëndrimin.

BE tha se sanksionet e saj kishin ndikuar zyrtarët e lartë të shërbimit të sigurisë dhe komandantët ushtarakë të akuzuar për parandalimin e anijeve ukrainase nga arritja në port.

Daniel Fried, një ish diplomat i lartë amerikan, tani në Këshillin e Atlantikut, vlerësoi administratën Trump, BE dhe Kanadanë, për të vepruar së bashku, por tha se reagimi i tyre ishte i vonuar, duke ngritur pyetjen nëse lëvizja është pjesë e një strategjie më të gjerë të SHBA.

“Koordinimi është i mirë, fakti që më në fund kemi bërë diçka është e mirë. Problemi është se duhej shumë kohë më parë, pasi agresioni i Kerch Strait ishte në fund të nëntorit dhe tani është mesi i marsit, kështu që ne dukemi të ngadaltë”,tha ai.

Trump, fushata e të cilit në 2016-ën është duke u hetuar për bashkëpunim të mundshëm me Rusinë, ka theksuar se ai dëshiron lidhje të mira me Moskën, pavarësisht tensioneve mbi Ukrainën, Sirinë dhe dyshimeve për ndërhyrjen në proceset zgjedhore në mbarë botën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shkurt 2020 - Kryeministri Albin Kurti pret në takim Komandantin e KFOR-it, Michele Risi. Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:40 - vetëm pamje)

- Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova do të marrë pjesë në eventin përmbyllës të projekti të BE-së për mbështetjen e shërbimeve korrektuese dhe sprovuese të Kosovës, i cili do të mbahet në Prishtinë. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Nën organizimin e Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, punëtorët e sigurimit fizik të Rektoratit të Universitetit të Mitrovicës do të protestojnë për shkeljet e tyre ligjore nga ana e kompanisë e cila edhe pse është vërtetuar që ju ka borxh punëtorëve asaj nuk i intereson kjo. (Para Rektoratit të Universitetit të Mitrovicës, ora 10:00)

- Mbahet  seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, (ish objekti i gjykatës. ora 10:00)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim zëvendës presidentin e Parlamentit Evropian, Rainer Wieland. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në partneritet me rrjetin Kraeeyn organizon konferencën për publikimin e “Politikës rekomanduese për zhvillimin në fëmijërinë e hershme”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregulltë e Kuvendit Komunal të Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në bashkëpunim me komunën e Prishtinës do ta përuroj çerdhen në lagjen Kalabria në Prishtinë. (Lagjja Kalabria, ora 10:30)

-  OJQ-së Aktiv bën prezentimin e letrës ‘Vlerësimi i të drejtave dhe lirisë në komunitetet Serbe të Kosovës’, mbështetur nga Qendra Ndërkombëtare Olof Palme. (Hotel Sirius, ora ora 11:00)

- Komisioni për Integrim Evropian bën shqyrtimin e draft-planit të punës së komisionit për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli, me bashkëpunëtorët pret në takim zëvendësministren e Arsimit, Sportit dhe Rinisë të Shqipërisë, Lorena Haxhiu. (Zyra e kryetarit, ora 13:30)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e Ekspozitës INFRARED: Additions në Fushë Kosovë. (Rr. e Pejës të rrethi në Fushë Kosovë, ora 18:00)