24 Gusht 2017

Serbia do të dërgojë emisar special kundër Kosovës në UNESCO

Beograd, 12 gusht - Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq në pajtim me presidentin Aleksandar Vuçiq, gjatë shtatorit do të dërgojë emisar special edhe në tetë shtete për të penguar anëtarësimin e Kosovës në UNESCO dhe organizatat tjera ndërkombëtare.

Siç shkruan gazeta serbe "Novosti", deri më 9 gusht emisarët special nga 27 shtete të parapara kanë vizituar 19 dhe bëhet fjalë për aksionin e lobimit diplomatik kundër kandidaturës së Kosovës, e cila ka nisur më 1 prill.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Gusht 2017

- Agjencia për Menaxhim të Emergjencave e Ministrisë së Punëve të Brendshme me përkrahjen dhe asistencë nga KFOR-i do të zhvillojnë ushtrimin fushor “MASCAL”, me skenar rrëzimin e një aeroplani komercial, ku si pasoj ka lëndime në masë. (Aeroporti i Gjakovës, ora 9:00)

- Kryesia e OVL UÇK-së mbanë mbledhjen e radhës, e cila do të jetë e hapur edhe për media. (Selia e OVL UÇK-së, ora 13:00)

-  Vazhdimi i seancës konstituive të Kuvendit të Republikës së Kosovës ku do te behët zgjedhja e Kryetarit të Kuvendit dhe e nënkryetarëve të Kuvendit. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)