19 Tetor 2020

Sanksionet ndaj sektorit rus të energjisë në përputhje me ligjin

Bruksel, 17 shtator - Gjykata Evropiane e Drejtësisë (GJED) ka vendosur se sanksionet ekonomike të vendosura kundër sektorit energjetik rus janë në përputhje me ligjin.

Gjykata Evropiane e Drejtësisë, Gjykata Supreme e Bashkimit Evropian me seli në Luksemburg, doli me vendim lidhur me procesin gjyqësor të ngritur nga kompania ruse e energjisë Rosneft.

Gjykata hodhi poshtë ankesën e ndërmarrjes ruse të naftës Rosneft kundër vendimit mbi sanksionet ekonomike që BE-ja vendosi ndaj Rusisë.

Në vendimin e gjykatës thuhet se sanksionet u vendosën me qëllim për të bërë presion mbi Rusinë për shkak të rolit të saj në krizën ukrainase, në përputhje me ligjin.

Me këtë vendim, GJED justifikoi masat kufizuese të vendosura nga Këshilli Evropian kundër bankave ruse dhe kompanive të naftës dhe gazit.

Rusia aneksoi në mënyrë të paligjshme Krimenë dhe qytetin e Sevastopolit më 18 mars 2014.

Pas aneksimit të Krimesë dhe ngjarjeve në Ukrainën lindore, Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe disa vende të tjera filluan të vendosnin sanksione ekonomike ndaj Rusisë.

Në kuadër të sanksioneve ekonomike, vendet anëtare të BE-së nuk i shesin armë Rusisë. Sanksionet ndalojnë Rusinë të blejë pajisje të caktuara teknologjike të përdorura në sektorin e naftës dhe gazit nga vendet e BE-së. Gjithashtu, bankat shtetërore ruse përjashtohen nga sektori financiar në Evropë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Tetor 2020  - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në shpërndarjen e lopëve për përfituesit nga thirrja e hapur nga Drejtoria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural. (Tregu i Kafshëve në Prizren, ora 9:30 - nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:00)   

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish-Ministrin e Ekonomisë dhe Financave Ali Sadriu. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme  do të organizojë ceremoni solemne me rastin e Ditës Ndërkombëtare Kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore. (Ndërtesën e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi fillon “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit”, me moton “Mbrojtja e viktimave të krimit, mision ynë edhe gjatë pandemisë”. (Platforma zoom, ora 10:00)

- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaqi dhe Kryeministri Avdullah hoti marrin pjesë në shënimin e Ditës Ndërkombëtare kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)

- Aksioni për Nëna dhe Fëmijë organizon ceremoninë e dorëzimit të pajisjeve mjekësore dhe mjeteve mbrojtëse kundër COVID-19, për Klinikën Infektive në QKUK, pajisje këto të siguruara nga bashkepunimi i AMC dhe LDS Charities. (Barnatorja Qëndrore e QKUK-së, ora 11:00)  

-  Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës voton kërkesën për pezullimin e lëshimit të lejeve të reja dhe rilicencimin e hidrocentraleve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303 Koha: 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

-  Kryeministri Avdullah Hoti takon deputetët e komunitetit jo shumicë për të diskutuar planin për zbatimin e programit për rimëkëmbje ekonomike. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00 - vetëm pamje)

- Ministria e Arsimit dhe Shkencës do të bëjë pranimin e 215 tabletëve nga OSBE-ja. (Ambientet e MASh, ora 12:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ishish kryesues i Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, Petrit Gashin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Komunës së Gjilanit në të cilen do te votohet propozim vendimi për ndarjen e 200 bursave për student të Komunës së Gjilanit për vitin akademik 2019/2020. (Salla e mbledhjeve të KK-Gjilan, ora 13:00)

- Mbahet takimi i radhës i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla P38, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)