03 Dhjetor 2020

Rusia shfrytëzoi pandeminë për të shpërndarë lajme të rreme

Washington, 6 maj - Në kohën kur shumica e vende të botës po përballen me pandeminë e koronavirusit të ri, Rusia ka shfrytëzuar hapësirën për të përhapur lajme të rreme, vlerësojnë zyrtarët amerikanë.

Ushtrues i detyrës së ndihmëssekretarit amerikan të Shtetit për Evropën dhe Euro-Azinë, Philip Reeker, në një konferencë virtuale me gazetarë, tha se synimi i Rusisë është që të ngjallë dyshime dhe t’i pengojë aleancat e SHBA-së.

Por, Reeker tha se së bashku me partnerët, sidomos vendet e BE-së, kanë bashkëpunuar në menaxhimin e situatës gjatë pandemisë duke ndarë informacione të përbashkëta.

“Një nga çështjet kryesore në këtë fazë ka qenë sfida e keqinformimit, por ne jemi të dedikuar të gjithë së bashku që të kundërshtojmë përdorimin e keqinformimit dhe të ofrojmë informacione të sakta për situatën rreth COVID-19 [sëmundja që e shkakton koronavirusi]. Kjo është pjesë e traditës dhe transparencës dhe qeverisjes demokratike dhe vlerave të shoqërive tona të lira”, tha Reeker.

Presidenti amerikan, Donald Trump, ditë më parë ka deklaruar se virusi mund të ketë dalë nga një laborator sekret kinez, gjë të cilën e kanë mohuar autoritetet kineze.

Reeker foli edhe për përpjekjet për të shtrirë influencën nga ana e Rusisë dhe Kinës në vendet e Ballkanit Perëndimor, duke thënë se këto vende e shohin të ardhmen në drejtim të Bashkimit Evropian.

Propaganda ruse në Ballkan mbetet një çështje në të cilën duhet punuar së bashku me aleatët, tha Reeker.

Ndërkohë, e dërguara speciale e SHBA-së, njëherësh koordinatorja e Qendrës për Përfshirje Globale, Lea Gabrielle, e cila ishte pjesë e konferencës, tha se Rusia dhe Kina kanë shfrytëzuar situatën e pandemisë së shkaktuar nga koronavirusi për të rritur keqinformimin përmes lajme të rreme.

Ajo tha se gjatë kësaj periudhe, Rusia përmes lajmeve të rreme ka tentuar që të çojë përpara narrativë të rrejshme se SHBA-ja ka prodhuar koronavirusin si një armë biologjike.

“Kanë qenë narrativë e rrejshme se COVID-19 [sëmundja që shkakton koronavirusi] ishte krijuar nga SHBA-ja si një armë biologjike. Ata e kanë shtyrë përpara narrativë të rrejshme që SHBA-ja dhe qeveri të tjera perëndimore kanë bërë përpjekje që të qëndrojnë pjesë e një skeme për të rritur kontrollin qeveritar mbi popullatën”, tha Lea Gabrielle.

Gabrielle tha se Kina dhe Rusia janë përpjekur që të shtyjnë përpara përmes keqinformimit narrativën që këto dy shtete janë liderë në menaxhimin e koronavirusit derisa SHBA-ja dhe vendet të tjera perëndimore nuk duan apo nuk kanë mundësuar që të adresojnë problemin e shkaktuar nga pandemia.

Koronavirusi besohet se për herë të parë u shfaq në qytetin kinez Vuhan, qytet ky që ka rreth 11 milionë banorë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Dhjetor 2020

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara, Handikos mban konferencën lansuese të Raportit vlerësues mbi qasshmërinë e fëmijëve me aftësi të kufizuara në ndërtesat shkollore të nivelit fillor dhe të mesëm të ulët në Kosovë. (Qendra e Resurseve të Handikos në Veternik, ora 9:30)

- Gjykata Themelore në Ferizaj mban seancën kundër të pandehurit Ibrahim Mustafa Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë te veçantë në të cilën do të mbahet debat parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me aftësi të kufizuara në Republikën e Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

-  Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Projektligjin për rimëkëmbjen ekonomike – COVID-19, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19, me raport amendamente të Komisionit funksional për Buxhet dhe Transfere. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303 Koha: 10:00  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen ku shpall rezultatet përfundimtare të jashtëzakoshme për Kryetar të Komunës së Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut, të cilat u mbajtën më 29 nëntor 2020. (Ndërtesa e KQZ-së, kati 4, ora 10:00)

- Për nder të Ditës Ndërkombëtarë për Personat me Nevoja të Veçanta, ushtruesja e detyres Presidentja, dr.Vjosa Osmani bashkërisht me ambasadorin Britanik, Nicholas Abbott dhe ministrin e Arsimit, Ramë Likaj  nënshkruajnë panon e zotimit për gjithëpërfshirje. Oborri i Kuvendit të Republikës së Kosovës (hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- OJQ EC Ma Ndryshe organizon aktivitetet ndërgjegjësuese që ka qëllim të përcjell porosinë vetëdijësuese për eliminimin e pengesave që janë krijuar për shkak të mungesës së gjithëpërfshirjes. (Parku i Qytet në Prizren, ora 11:00 - Keji përballë xhamisë së “Sinan Pashës”, ora 12:00 - Marash, ora 13:00)