25 Shtator 2022

Rusia ka humbur 17 mijë trupa gjatë luftës

Kiev, 28 mars - Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës ka thënë se thuajse 17.000 ushtarë rusë kanë humbur jetën në Ukrainë deri më tani.

Forcat ukrainase kanë shkatërruar 123 avionë rusë, 127 helikopterë, 586 tanke, 1.694 automjete të blinduara, 1.150 automjete, 66 dronë, 73 cisterna karburanti dhe shtatë varka, sipas përditësimit të fundit nga Shtabi i Përgjithshëm.

Të paktën 302 sisteme artilerie ruse, 95 sisteme raketahedhëse dhe 54 sisteme të mbrojtjes ajrore janë shkatërruar gjithashtu, thuhet më tej.

Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës është pritur me zemërim ndërkombëtar, ku Bashkimi Evropian, SHBA-ja dhe Britania e Madhe, ndër të tjera, kanë zbatuar sanksione të ashpra financiare ndaj Moskës.

Të paktën 1.119 civilë janë vrarë në Ukrainë dhe 1.790 janë plagosur, sipas vlerësimeve të OKB-së, e cila paralajmëron se shifra e vërtetë ka të ngjarë të jetë shumë më e lartë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shtator 2022

- Federata Atletikës së Kosovës dhe Departamenti i Sporteve, organizon maratonën “Prishtina 2022”, në të cilën marrin pjesë mbi 500 garues. (Nisja bëhet nga Teatri Kombëtar, ora 9:00)

- Me qëllim të koordinimit ndër-institucional mes Qeverisë dhe Pushtetit Lokal mbahet takimi i përbashkët me Kryeministrin, Albin Kurti, Ministrin e Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, Ministrin e Financave, Hekuran Murati, Ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe Kryetarët e Komunave me ç ‘rast do të diskutohet performanca buxhetore e Komunave dhe Investimet Kapitale, energjia, etj... (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban Konventën Programore të Gruas Demokratike të Kosovës.  (Hotel Emerald, ora 10:00)  

- Lidhja Demokratike e Kosovës, Dega në Gjilan mban konventën e madhe programore. (Salla e Teatrit të Qytetit në Gjilan, ora ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë bën prezantimin e instalacionit simbolik “Fëmijët në Shkolla”. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 12:00)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, marrin pjesë në hapjen solemne të Qendrës Kulturore Boshnjake, me rastin e festimit të Ditës Kombëtare të Boshnjakëve. (Qendra Kulturore Boshnjake në Prizren, ora 14:00)