21 Nëntor 2019

Rritet numri i viktimave nga tërmeti në Kili

Santiago, 1 Mars - Përkeqësohet bilanci i viktimave nga tërmeti në Kili. Mediat njoftojnë se numri i të vdekurve i kalon 400 personat ndërkohë që ky bilanc nuk është zyrtarizuar.

Presidentja në largim e vendit, Michelle Bachelet, shpalli gjendjen e emergjencës për shumë rajone. Sipas të dhënave të saj, rreth 2 milionë nga gjithësej 16,6 milionë banorët e Kilit, janë direkt të prekur nga katastrofa natyrore. Sipas vlerësimeve 1,5 milionë banesa janë shkatërruar ose dëmtuar.

 Veçanërisht i prekur është qyteti me 400.000 banorë Concepción, rreth 500 kilometra në jug të Santiagos. Epiqendra e tërmetit ndodhej në Paqësor në thellësi 35 kilometra dhe rreth 115 kilometra në verilindje të Concepción. tërmeti goditi kilin të shtunën rreth orës 3:34 të mëngjesit, sipas orës lokale. shumë shtëpi u dëmtuan, ndërtesa të tjera, shtylla të tensionit, ato të telefonisë, shumë ura e shembën e shumë rrugë janë rrënuar, ndërsa ka njoftime për zjarre. ndërkaq raportohet gjithashtu se 200 të burgosur janë arratisur nga një burg i dëmtuar në qytetin Chillian.

Dallgë gjigande janë përplasur në ishujt Juan Fernandes aty pranë, duke shkaktuar vdekjen e tre personave në ishullin Robinson Crusoe. Ndërkohë autoritetet kanë mbyllur aeroportin ndërkombëtar në kryeqytetin Santiago si rezultat i dëmve.

Pasgoditje të fuqishme u ndjenë edhe pas termentit të fuqishëm, përfshirë këtu edhe një lëkundje prej 6.9 ballësh. Ndërkohë Qendra paralajmëruese e Paqësorit për cunamet në Havai e hoqi paralajmërimin për rrezikun e cunamit. Kjo qendër kishte shpallur paralajmërim për rrezikun e cunamit për 53 shtete dhe rajone në të gjithë hapësirën e Paqësorit.

Dallgët e përmbytjeve arritën deri në Japoni dhe Rusi, por nuk qenë aq të larta sa pritej. menjëherë pas tragjedisë ka ardhur edhe solidariteti i komunitetit ndërkombëtar i cili po ofron mbështetje për Kilin pas termetit shkatërrues të së shtunës.

Presidenti amerikan Barak Obama tha se i ka ofruar ndihmë presidentes kiliane Mishelle Baçelet me grupe kërkim shpëtimi.Ai tha se Shtetet e Bashkuara kanë burime të pozicionura për tu dislokuar në Kili nëse kërkohet një gjë e tillë nga qeveria.

Bashkimi Europian ka premtuar 4 milion dollarë në ndihma imediate për Kilin. Presidenti i bllokut Jose Manuel Barroso tha se ky është hapi i parë për të zbutur vuajtjet dhe plotësuar nevojat imediate. Organizata e Shteteve Amerikane gjithashtu shprehu solidaritet me popullin kilen.

Cunami i shkaktuar nga termeti që goditit Kilin ka përshkuar mijëra kilomentra përgjatë Oqeanit Paqësor, duke dërguar dallgë të mëdha në brigjet e Havait, Zelandës së Re dhe ishujve në jug të Paqësorit.

Edhe autoritetet japoneze kanë urdhëruar evakuimin e 320 mijë njerëzve në veri të vendit, për shkak të rrezikut nga cunami. Zyrtarët kanë thënë se niveli i detit në orët e ardhshme, për shkak të tërmetit në Kili, mund të rritet në 3 metra. Sinjalizime për mundësinë e cunamit janë dhënë në Rusi, Peru, Ekuador, Kolumbi, Panama, Kostarikë dhe Kaliforni. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 nëntor 2019 - Institucioni i Avokatit të Popullit, me mbështetje të projektit të financuar nga Bashkimi Evropian organizon festimin e përvjetorit të 19-të Institucionit të Avokatit të Popullit. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Universiteti i Mitrovicës "Isa Boletini" organizon hapjen e Panairit te Parë të Punës dhe Karrierës. (Universiteti i Mitrovicës, ora 10:00)

- Me rastin e 23 vjetorit të vdekjes së Dr. Xhavit Ahmetit, anëtarit të Kryesisë dhe veprimtarit të LDK-së, Kryesia e LDK-së, bën homazhe te varri i tij. (Lagjja Arbëria, ora 10:30)

- Kosovo Center for Business Support organizon tryezën me temën “Si ti zëvenësojmë Qeset e Plastikës pa u dëmtuar Bizneset” dhe cilat hapa duhet t’i ndërmarrim lidhur me zbatimin e planit të MMPH-së për zvoglimin e përdorimit të qeseve të plastikës në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës organizon konferencë për media, ku temë do të jetë tarifat e vendosura nga kompanitë e sigurimeve. (Auditoriumi i BQK-së, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje do të organizojë bashkëbisedim në mes të kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe përfaqëuesve të sindilkatave në Kosovë, me titull: "Mbështetja e fuqizimit sindikal në vendin tonë". (Hotel Grand, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim dhe ADMOVERE organizojnë aksionin protestues lidhur me vendimet e Këshillit të Etikës, për plagjiatura dhe avancime jo meritore në UP. (Para ndërtesës së Rektoratit të UP-së, ora 11:00)

- Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës organizon konferencë me rastin e organizimit “Thirrja e Tretë për Projekte të Fondit të Ballkanit Perëndimor”. (Ministria e Punëve të Jashtme, ora 11:00)

- OJQ ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojnë hapjen e minibiblotekës ne lagjen Velania.  (Lagjja Velania në parkun përballë SOS Fshatit, ora 12:00)

- Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit nga Tirana do të mbaj një diskutim të hapur me komunitetin teatror, publikun dhe mediat e Kosovës. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:00)

- OJQ ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojnë hapjen e minibiblotekës ne lagjen Bregu i Diellit. (Parku afër SHFMU “Ismail Qemali”, ora 14:00)

- Shefja e BE-së në Kosovë, Ambasadorja Apostolova do të marrë pjesë në një debat për dhunën në familje në Mitrovicë të Veriut. (Shtëpia e Evropës në Mitrovicë të Veriut, ora 14:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare të Edukimit Amerikan, American Advising Center Education USA, organizon “Alumni Fair - Panairi i të diplomuarëve në SHBA”. (Fakulteti i Edukimit në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, ora 14:30)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dhe komuna e Gjakovës do të shënojnë përfundimin e punimeve në rehabilitimin dhe rregullimin e Urës së Terzive dhe hapësirës përreth. (Pranë Urës së Terezive në Gjakovë, ora 16:00)

- OJQ ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojnë hapjen e minibiblotekës ne lagjen e Spitalit". (Afër SHFMU “Pavarësia”, ora 16:00)

- Qendra Kosovare për Studime Gjinore organizon panelin e diskutimit “Balancimi mes punës dhe jetës dhe leja prindërore”. (Restoran Tartine Deli, ora 16:00)

- Në kuadër të Global Entrepreneurship Week, do të mbahet ngjarja “Are you a Champion of Success?” organizuar nga Ardian Hoxha dhe Oda Amerikane e Kosovës në bashkëpunim me ICK, Venture UP dhe Jakova Innovation Center. (Swiss Diamond, ora 17:00)