28 Shkurt 2020

Protestat kundër ndryshimeve klimatike, arrestohen mbi 1000 persona në Londër

Londër, 23 prill - Numri i aktivistëve të mjedisit, të arrestuar gjatë tetë ditëve të aksionit të drejtpërdrejtë në Londër, arriti në 1,000 të hënën, tha policia, duke shtuar se ura Waterloo, një nga vendet e bllokuara nga protestat, ishte rihapur tashmë.

Grupi i Klimës “Rebelimi i Zhdukjes” ka shënjestruar vendet në Londrën qendrore, si Cirku i Oksfordit dhe Sheshi i Parlamentit, në një fushatë të mosbindjes civile të padhunshme me qëllim të ndalimit të asaj që ajo e quan një krizë klimatike globale.

Policia tha se 1.065 njerëz ishin arrestuar në lidhje me protestat dhe se 53 persona janë akuzuar për krime, duke përfshirë pengimin e qarkullimit në autostradë.

Policia i kishte bërë thirrje aktivistëve të kalojnë në Marble Arch, ku po lejohet që protestat të vazhdojnë.

Aktivistja suedeze e mjedisit Greta Thunberg iu drejtua turmave në Marble Arch të dielën, duke u bërë thirrje atyre të mos heqin dorë kurrë nga fushatat e tyre për të shpëtuar planetin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 shkurt 2020 - Drejtoria e Shëndetësisë së bashku me Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, do të ofrojnë kontrolle të përgjithshme mjekësore pa pagesë për sëmundje të traktit urinar ku me pas do të ketë prononcim për media nga drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë, Visar Shehu. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë Kampionatin Individual të Kosovës për Seniorë “Adem Jashari”. (Shkolla fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet Kuvendi i Punës i Federatës i Basketbollit i Kosovës (FBK). (Hotel International Prishtina & SPA, ora 10:00)

- Qendra e Levizjes në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyret qendrore të Lëvizjes në Arbëri, ora 11:00)

Anibar International Animation Festival organizon bashkëlexim dhe diskutim në Klubin e Kinemasë “Jusuf Gërvalla” në Pejë. (Kinema “Jusuf Gërvalla”, në Pejë ora 12:00)

- Mbahet ceremonia përmbyllëse për Garën Kombëtare për Kitarë, ku do të shpallen rezultatet dhe fituesit që do ta përfaqësojnë Kosovën në Garën Ndërkombëtare që do të mbahet në Qershor 2020, në Monheim në Gjermani. (Amfiteatri i Pallatit të Rinisë, ora 18:00)