12 Prill 2021

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan uron presidenten Osmani

Ankara, 6 prill - Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka Vjosa Osmani-Sadriun për zgjedhjen e saj për presidente të Kosovës.

Sipas një njoftimi nga Drejtoria e Komunikimit e Turqisë, liderët e Turqisë dhe Kosovës në një bisedë telefonike diskutuan zhvillimet rajonale, si dhe me marrëdhëniet dypalëshe.

Duke theksuar se shoqëria turke është një pjesë e domosdoshme e strukturës multi-kulturore të Kosovës dhe luan një rol konstruktiv në krijimin e një qeverie të re dhe procesin e zgjedhjeve, presidenti Erdogan tha se ai beson se marrëdhëniet vëllazërore të të dy vendeve, me rrënjët e tyre në histori, do të forcohen më tej në ditët e ardhshme.

Erdogan po ashtu tha se bashkëpunimi shumë-dimensional midis Turqisë dhe Kosovës kontribuon në paqen dhe stabilitetin në Ballkan.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)