25 Maj 2018

Presidenti i Kinës renditet i parë në listën e njerëzve më të fuqishëm në botë

New York, 10 maj - Presidenti i Republikës Popullore të Kinës, Xi Jinping, është renditur në vendin e parë të listës së përvitshme të “njerëzve më të fuqishëm në botë”, publikuar të martën nga revista ekonomike amerikane, “Forbes”.

Në listën e “njerëzve më të fuqishëm në botë për vitin 2018”, Xi Jinping pasohet nga Presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin, në vend të dytë dhe nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, në të tretin.

Zyrtarët e “Forbes” bëjnë të ditur se kjo listë me 75 personat është përgatitur duke marrë parasysh aftësitë ndikuese të këtyre emrave tek njerëzit dhe efektivitetin e përdorimit të burimeve financiare dhe të pushtetit që ata zotërojnë.

Ajo që spikati në listën e 2018-s ishte ngjitja e presidentit kinez në vendin e parë duke lënë pas homologun e tij rus, më i pushtetshmi i klasifikimit të revistës “Forbes” në 4 vitet e fundit.

Më poshtë vijojnë emrat e 10 njerëzve më të fuqishëm në botë sipas kësaj liste:

1. Presidenti i Kinës, Xi Jinping

2. Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin

3. Presidenti i SHBA-së, Donald Trump

4. Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel

5. Themeluesi i kompanisë “Amazon”, Jeff Bezos

6. Lideri shpirtëror i botës katolike, Papa Françesku

7. Themeluesi i kompanisë “Microsoft”, Bill Gates

8. Princi Trashëgimtar i Arabisë Saudite, Mohammad bin Salman

9. Kryeministri i Indisë, Narendra Modi

10. Bashkëthemeluesi i kompanisë “Google”, Larry Page

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Maj 2018 - Nën organizimin e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport në Gjilan, Drejtorisë së Arsimit dhe Komitetit Olimpik të Kosovës mbahet aktiviteti i vrapimit të fëmijëve të lindur në vitin e shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, në shënim të Dites Olimpike. (Kazerma e FSK, ora 9:00)

- Agjencia e Punësimit në bashkëpunim më Programin e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim mban ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjeve në mes të përfituesve të programeve aktive të tregut të punës, ku do të përfitojnë 270 punëkërkues. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Përfaqësues të Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale dhe Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur raportojn para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione lidhur me gjendjen e memorialëve të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli merr pjesë në shpërndarjen e 90 pakove ushqimore për familjet në nevojë nga ana e organizatës Islamic Relief Kosova. (Gjilan, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim përfaqësues të klubit të futbollit “Drita” të Gjilanit, kampione e sivjetme. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mbanë konferencën e rregullt javore. (Selia qendrore e LDK-së, te Qafa, ora 11:00)

- Art and Community Center - Artpolis mban konferencë për medie lidhur me organizimin e edicionit të 6-të të festivalit më të madh feminist në Ballkan, FemArt. (Rings Restaurant, ora 12:00)

- Mbahet "Kumihimo Workshop"! në të cilen Hoko Tokoro, prezanton teknikën tradicionale Japoneze të quajtur Kumihimo, për krijimin e gërshetave me ngjyra nga fijet e mëndafshit. (Ambientet e Muzeut të Kosovësora 13:30)

- Lëvizja Vetëvendosje! do të organizojë tryezën e titulluar "Zgjidhja nëpërmjet zgjedhjeve", ku do jenë të ftuara subjektet politike në Kosovë. (Ambientet e Kuvendit)