03 Qershor 2020

Një tërmet me magnitudë prej 5,5 ballësh ka goditur Japoninë

Tokio, 4 maj - Një tërmet me magnitudë prej 5,5 ballësh ka goditur prefekturën Chiba të Japonisë.

Sipas njoftimit të bërë nga Agjencia e Meteorologjisë e Japonisë, tërmeti me epiqendër rajoni Hokutobu në lindje të kryeqytetit Tokio, ka ndodhur në një thellësi prej 50 kilometrash.

Tërmeti ka ndodhur në orën 22.07 me kohën lokale, ndërsa është ndjerë edhe në prefekturat përreth.

Agjencia nuk paralajmëroi për cunami.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton Drejtorit te AKI-së Kreshnik Gashi lidhur me gjendjen e sigurisë gjate periudhës se pandemisë dhe situatën aktuale. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00) 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë për votimin  për votimin e Qeverisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të vendos vazo dekorative gjelberuese në sheshin Bill Klinton. (Shshi Bill Klinton, ora 11:00)
  
- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratën për Bursën Olimpike Tokyo 2020 me mundësin, Egzon Shala. (Zyret e KOK-ut në Shtëpinë e Sportit, 13:00)