24 Shtator 2020

Një delegacion i Komunës së Mitrovicës po qëndron për vizitë zyrtare në Turqi

Inegyl, 18 korrik - Një delegacion i Komunës së Mitrovicës në përbërje me kryetarin e komunës, Agim Bahtiri, drejtori për Kulturë, Rini dhe Sport, Tafil Peci, drejtori për Mbrojtje dhe Shpëtim, Nehat Bahtiri si dhe drejtori për Arsim, Iset Beka, po qëndrojnë për një vizitë zyrtare në komunën Inegyl të Turqisë.

Gjatë vizitës që delegacioni i komunës tonë po realizon në qytetin e Inegylit të Turqisë, janë pritur nga kryetari i komunës z. Alper Taban.

Me këtë rast kryetari i komunës, Agim Bahtiri, ka falënderuar kryetarin z.Taban për mikpritjen e ngrohtë si dhe për bashkëpunimin që ai ka me komunitetin shqiptar që jeton në këtë komunë.

Delegacioni i komunës së Mitrovicës dhe kryetari i komunës së Inegylit, z.Taban e kanë vlerësuar si shumë të suksesshëm bashkëpunimin midis Mitrovicës dhe Inegylit, me të cilin qytet Mitrovica është e binjakëzuar.

Po ashtu kryetari Bahtiri ka zhvilluar një takim po aq të rëndësishëm edhe me kryetarin e Odës Ekonomike, me të cilin ndau përvoja dhe ide për formën e të bërit biznes, si dhe sfidat e vështirësitë që janë në këtë fushë.

Bashkëbiseduesit u dakorduan që bashkëpunimi të thellohet dhe të intensifikohet edhe më shumë në të ardhmen dhe përveç bashkëpunimit në fushën e kulturës, ai të zgjerohet edhe në fusha tjera dhe sidomos në realizmin e projekteve të ndryshme zhvillimore dhe ekonomike, për çka u tha se të dyja komunat kanë potencial të mirë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Komunën e Ferizajt. (Objekti i Komunës Ferizaj, ora 9:30)

- Në kuadër të Javës së sporti, Federata e Pingpongut në bashkëpunim me Departamentin e sportit të MKRS do të organizoj një aktivitet promovues për pingpongun në Pejë. (Sheshi Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Mural Fest. (Muralet e qytetit në Ferizaj, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit fillon projektin e Drejtorisë së Shëndetësisë për Kujdesin Geriatrik me ç'rast kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu dhe drejtoresha e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj do të prononcohen për media. (Nisja do të bëhet nga objekti i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Mbledhja e komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të shqyrtohet plani i punës së Komisionit për sesionin vjeshtor 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:30)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në ndarjen e certifikatave për të rinj të trajnuar për ndërmarrësi. (Qendra e Inovacionit në Ferizaj, ora 11:00)

- Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare, Sokol Havolli dhe Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi mbajnë konferencën për media. (Auditoriumi i BQK-së, ora 11:30)

-  Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)
 
 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në aktivitet me misionin e OSBE-së. (Muzeu i Kosovës, ora 14:00)