06 Dhjetor 2019

Në Samitin Evropian për Paqe, Shala tregon gjenocidin që bëri Serbia në Kosovë

Prishtinë, 16 nëntor - Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën në IHRC Elvana Shala po qëndron në Roterdam të Holandës ku ishte folëse kryesore në Samitin Evropian per Paqe, Filantropi dhe Ndërmarrësi në të cilin po marrin pjesë rreth 400 përfaqësues nga vende të ndryshme të Evropës.

Në panelin e vecantë me temën: Rëndësia e paqes në Evropë ; Rasti i Kosovës, i cili edhe shënoj hapjen zyrtare të samitit, Shala ka folur gjërësisht për detajet që e quan Kosovën drejtë konfliktit me Serbinë, duke theksuar se kosovarët të gjendur nën regjimin e ish-Jugosllavisë  për shumë vjet, të cenuar nga e drejta për jetë të lirë e të pavarur, të akuzuar  e të burgosur padrejtësisht, të vrarë, e të dëbuar nga shtëpitë e tyre  të mohuar nga e drejta e arsimimit dhe punës e mbi të gjitha të lodhur duke mos pasur shtetin e tyre si shtet sovran, vendosin të ndryshojnë këtë gjendje duke thirrur shpeshherë protesta paqësore për mbrojtjen e të drejtave të tyre, por  të cilave  policia serbe i përgjigjej brutalisht.

"Duke dashur të ndryshojnë këtë gjendje, në vitin 1998,  shoqëritë shqiptare në mërgim u angazhuan për ngritjen e  Ushtrisë Clirimtare të Kosovës  e cila u kryesua nga komandanti Adem Jashari dhe kishte për qëllim luftimin kundër forcave serbe dhe mbrojtjen e territorit dhe popullit të Kosovës", ka theksuar ajo.

Tutje ajo ka spjeguar se Lufta e përgjakshme dhe gjenocidi i ushtruar nga forcat serbe në popullin shqiptar rezultoj debimin e rreth 800.000 shqiptarëve nga territoret e tyre,  rreth 15.000 u vranë e u masakruan dhe 5000 të tjerë rezultuan të zhdukur.

Gjatë diskutimit tutje ajo ka spjeguar se në cfarë situate gjendej Kosova në kohën e luftës, duke spjeguar se në atë kohë jeta në Kosovë u shendrrua në nje ferr, gjithcka tashme ishte e pamundur dhe jashte funksionit.

"Si armë të luftës, Serbia përdori edhe dhunën seksuale të cilën e ushtroj në  rreth 20.000 gra burra dhe fëmijë duke i lënë me pasoja, gjatë tërë jetës së tyre."

"Pra thënë shkurt ajo periudhë ne Kosovë ngjante në filma horror qe veshtire te imagjinohen e lere me te perjetohen. - ka thënë Shala gjatë diskutimit në panel", ka theksuar Shala.

Ajo është pyetur edhe se si e përjetoj gjenerata e saj në atë kohë ngjarjen tragjike duke theksuar se në atë kohë ajo ishte femije dhe krejt cka e mendonin dhe e dëshironim ishte ti shpëtonim vdekjes bashke me familjet e tyre.

Gjatë diskutimit ajo është pyetur edhe për gjendjen aktuale të viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, ku ka thënë se Kosova ka bërë hapin e madh në mbrojtjen dhe respektimin e këtyre viktimave me aprovimin e ligjit në Kuvendin e Kosovës dhe funksionimin e komisionit qeveritar për verifikimin e statusit të tyre.

Me theks të vecantë ka folur për znj. Vasfije Krasniqi Goodman dhe znj. Shyhrete Tahiri Sylejmani te cilat janë heroinat e para qe dolen publikisht per te rrefyer mbi aktin e dhunimit të kryer nga forcat serbe.

Më pas ajo ka folur edhe për rëndësinë e paqes në Evropë ku ka theksuar se nëse nuk mbizotëron paqja nuk mund të ketë funksionalizim normal të njerëzve dhe se Kosova është rasti me specifik se si ka arritur të ndërtoj paqe brenda një kohe tejet të shkurtër falë bashkëpunimit të ngushtë me SHBA-në, shtetet e Be-së dhe NATON.

Gjatë këtij paneli ajo ka folur edhe për rolin e shoqërisë civile në ndërtimin e paqes dhe formimin e Ushtrisë së Kosovës si hap kryesor i vendit për sigurinë e qytetarëve dhe iniciativat për të kërkuar drejtësi kudo në botë për krimet e Serbisë.

E pyetur për të ardhmen e Kosovës, Shala ka theksuar se dëshiron ta shoh shumë shpejtë të integruar në BE dhe në vecanti të kemi liberalizim të vizave si e drejtë thelbësore për lëvizjen e lirë në zonën shengen.

Ambasadorja Shala diskutimin në panel e ka mbyllur duke rrëfyer domethënien e flamurit të Kosovës duke shtuar se është krenare që ai flamur e përcjellë nga pas në cdo vend të botës ku ajo shfaqet për të përfaqësuar vendin.

Porosia e saj e fundit për të pranishimit ishte se “nuk mund të ketë paqe në Evropë nëse Ne nuk jemi të bashkuar për ta ndërtuar atë”. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2019 - Administrata Tatimore e Kosovës organizon tryezën e konsultimeve publike me përfaqësues të bizneseve, lidhur me hartimin dhe zbatimin e “Planit për përmirësimin e integritetit” të ATK-së. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Open Data Kosovo në bashkëpunim me fondacionin ePanstwo, organizatë kjo që operon në Poloni organizojnë konferencën ndërkombëtare mbi të dhënat e hapura dhe iniciativat teknologjike në Kosovë dhe Evropë, titulluar “GOT_Data”. (Prishtinë, 9:30)

- Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës do të prezantoj raportin  e punës për vitin 2019 ku edhe do të bëhet prezantimi i planit të punës për SHSKUK-në  për vitin 2020. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media, gjatë së cilës do të shpaloset analiza “Konsensusi i brendshëm si parakusht për vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi”. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)   

- Unioni i Gazetarëve Shqiptarë organizon ndarjen e çmimeve "Vangjush Gambeta 2019”, për raportimin më të mirë ekonomik të publikuar gjatë këtij viti, nga gazetarë ekonomikë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia. (Hotel Swiss Diamont, ora 11:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë organizon panel diskutimin në temën: “Krimet e luftës – Sigurimi i provave, sfidat dhe përvojat me dëshmitarë”. (Hotel “Star Hill”, Rr. Prishtinë - Veternik, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e përvjetorit të 20-të të Radio K4. (Shtabi Qendror i KFOR-it në kampin “Film City”, ora 15:00)