04 Tetor 2022

Në 24 orët e fundit Ukraina godet 9 objektiva ajrore të pushtuesve rusë

Kiev, 20 prill - Komanda e Forcave Ajrore të Ukrainës ka njoftuar se ka rrëzuar 1 avion, 1 helikopter, 1 mjet fluturues të armatosur pa pilot, 5 mjete fluturues pa pilot dhe 1 raketë lundrimi të Rusisë.

Në deklaratën e bërë nga Komanda e Forcave Ajrore, thuhet se Forcat Ajrore të Ukrainës vazhdojnë të shkatërrojnë gjithnjë e më shumë objektiva ajrore të armikut duke përdorur raketat ekzistuese anti-ajrore të prodhimit vendas dhe të huaj dhe armët e tyre kundërajrore.

Komanda bëri të ditur se në 24 orët e fundit janë goditur 9 objektiva të pushtuesve rusë, përkatësisht 1 avion, 1 helikopter, 1 mjet fluturues të armatosur pa pilot, 5 mjete fluturues pa pilot dhe 1 raketë lundrimi të Rusisë.

Kurse zëvendëskryeministrja ukrainase Irina Vereshchuk njoftoi se është arritur një marrëveshje paraprake me Rusinë për hapjen e një korridori humanitar për evakuimin e civilëve nga qyteti i Mariupolit.

Zyrtarja ukrainase e përshkroi situatën humanitare në Mariupol si "katastrofike".

Nga ana tjetër, Kryetari i bashkisë së Mariupolit, tha se shpresojnë që sot të evakuojnë 6 mijë persona me 90 autobusë nga qyteti.

Kryebashkiaku tha gjithashtu se rreth 100.000 njerëz janë ende nën rrethim në qytet.

Vereshchu kishte deklaruar dje se nuk ishte mundur të arrihej një marrëveshje në korridoret humanitare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 tetor 2022

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin e administratës së Parlamentit të Republikës së Austrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 8:30)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon ceremoninë zyrtare të nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet komunave të rajonit, Prishtinës, Obiliqit, Lipjanit, Podujevës dhe Fushë Kosovës dhe Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në Prishtinë. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga analiza e procedurave të prokurimit publik lidhur me shpenzimet publike të realizuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Shërbimi Spitalor Klinik Universitar gjatë periudhës 2020 – 2022. (Restorant Boho, ora 10:00)  

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e Auditorit të Përgjithshëm për Raportn Vjetor Financiar të Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve kulturore artistike brenda institucioneve korrektuese, nesër në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan, do të shfaqet Filmi “ Sffaragette”. (Qendra Korrektuese për Femra Lipjan, ora 11:00)

- Me rastin e 4 Tetorit, “Ditës Botërore për Mbrojtjen e Kafshëve”,  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, OJQ-në Fondacioni për Mbrojtjen e të Drejtave të Kafshëve si dhe Fondacioni për mbrojtjen e kafshëve Vier Pfoten Kosova do të shënojmë këtë ditë në Pyllin e Arinjve Prishtina. (Fshati Mramor, afër liqenit të Badovcit, ora 11:00)
 
- Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Rahovec, përgjatë gjithë muajit tetor, si muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, çdo ditë pune ofron shërbimin e mamografisë falas për të gjithë. (Rahovec, ora 11:00)

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati së bashku me Ministren e Financave dhe Ekonomisë të Shqipërisë, Delina Ibrahimaj, Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave të Kosovës Agron Llugaliu dhe Doganës së Shqipërisë Genti Gazheli do të inspektojnë punët në hapësirat e përbashkëta të Portit të Durrësit. (Porti i Durrësit, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton në parim i Projektligjit për Sigurinë e përgjithshme të produkteve si dhe formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për komunikimet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)