22 Tetor 2018

Moska burimi kryesor i kërcënimeve të ndryshme ndaj Europës

Bruksel, 15 maj - Shefat e zbulimit të vendeve europiane paralajmëruan se Rusia është duke u përpjekur në mënyrë aktive, që të minojë demokracitë e tyre përmes dizinformimit, sulmeve kibernetike dhe mjete të tjera tradicionale të spiunazhit.

Krerët e agjencive të zbulimit të Britanisë dhe Gjermanisë, si dhe zyrtarë të lartë të Bashkimit Europian dhe NATO-s, e përcaktuan Moskën si burimin kryesor të kërcënimeve të ndryshme ndaj Europës, duke cituar përpjekjet për manipulimin e zgjedhjeve, vjedhjen e të dhënave delikate dhe nxitjen për grusht shteti në Mal të Zi.

Ata përmendën gjithashtu sulmin me agjent nervor ndaj spinut rus në Britani, për të cilin Londra ka fajësuar Rusinë.

“Respekti që kemi për popullin rus nuk duhet të na ndalojë që t’i bëjmë presion Kremlinit për shkeljet flagrante të rregullave ndërkombëtare”, tha kreu i Agjencisë britanike të Zbulmit. MI5, Andrew Parker në takimin që u mbajt në Berlin.

Shefi i zbulimit të brendshëm gjerman, Hans-Georg Maassen, tha se agjencia e tij BfV, fajëson autoritetet ruse për orkestrimin e një sulmi të vazhdueshëm kibernetik, që synon vjedhjen e të dhënave sensitive, me synimin për t’u përdorur në fushata ardhshme zbulimi, siç ndodhi me emailet e rrjedhura të Komitetit Kombëtar Demokratik gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016 në Shtetet e Bashkuara.

Shefi i zbulimit gjerman tha se autoritetet janë veçanërisht të shqetësuara lidhur me financimin e grupeve ekstremiste që synojnë përçarjen e shoqërive europiane dhe bëri thirrje për një ndërgjegjësim më të madh ndaj sulmeve në fusha të ndryshme për t’iu kundërvënë këtyre kërcënimeve në të ardhmen.

Shefat evropianë të zbulimit, po ashtu theksuan rrezikun e vazhdueshëm nga ekstremizmi islamik dhe nevojën për bashkëpunim të afërt mes agjencive evropiane, megjithë largimin e Britanisë nga blloku vitin e ardhshëm. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 tetor 2018 - Misioni i OSBE-së organizon punëtori për gazetarët me titull mediat në gjykatore në Gjykatat Themelore. (Gjykata Themelore në Pejë, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Ambasada Britanike në Kosovë në bashkëpunim me Asociacioni i Bursistëve Chevening të Kosovës organizon konferencën me titull “Qëndrimet dhe aftësitë që i duhen një lideri të shekullit 21.” (Hotel  Swiss Diamond, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezën "Si të parandalohet dhe luftohet kriminalizimi i politikës në Kosovë: Zgjidhja përmes rregullimit ligjor apo kodit të etikës?". (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia me rastin e shënimit të “Javës për të Drejtat e Viktimave të Krimit”, e cila organizohet nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në konferencën “Java për të drejtat e viktimave të krimit”, organizuar nga Kryeprokurori i Shtetit. (Hoteli Emerald; ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës konferencën për media në të cilën do të shpaloset platforma mbi organizimin e Projektit: “Dialogut bashkëkohorë i shekullit XXI”. (Salla e konferencave Orion, ora 10:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim ekipin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, i cili ka marrë pjesë në gara ndërkombëtare “Cambrian Patrol”. (Kabineti i Presidentit, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj mban ligjëratë në AUK, me temën “Transformimi i FSK-së”. (Objekti i AUK, ora 12:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi takohet me anëtarët e Akademise së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli merr pjesë në hapjen e Konventës zgjedhore të degës së PDK-së në Prishtinë. (Sheshi 21, ora 18:00)