24 Tetor 2021

Ministrja Gërvalla takon homologun e saj nga Malta

New York, 22 shtator - Në vazhdën e takimeve bilaterale në margjina të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në New York, ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës znj. Donika Gërvalla u takua sot me ministrin e Jashtëm dhe për Çështje Evropiane të Maltës Evarist Bartolo.

Gjatë këtij takimi palët vlerësuan se raportet mes dy vendeve janë shumë të mira dhe theksuan nevojën për të avancuar bashkëpunimin bilateral në fusha me interes si: ekonomi, arsim e kulturë.

Ministrja Gërvalla njoftoi ministrin Bartolo me angazhimin e Qeverisë së re të Kosovës për të krijuar një ambient të përshtatshëm për investitorë të huaj.

“Ne jemi tepër të përkushtuar që të forcojmë rendin dhe ligjin si parakusht për tërheqje të investimeve të huaja dhe si mundësi për krijim të vendeve të reja të punës. Andaj në Kosovë bizneset e huaja mund të gjejnë kushte tepër të mira për investim”, ka plotësuar ajo.

Po ashtu ministrja Gërvalla e falënderoi homologun e saj nga Malta për mbështetjen e shtetit të tij në përpjekjet e Kosovës për forcim të subjektivitetit ndërkombëtar si dhe në rrugën drejt integrimit evropian.

Lidhur me këtë mori rikonfirmimin e kryediplomatit të Maltës se kjo përkrahje do të vazhdojë edhe më tutje.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Tetor 2021

- Komisioni i Pavarur i Mediave në bashkëpunim me Departamentin e Gazetarisë të UP-së, me rastin fillimit të javës globale për edukimin mbi median dhe informacionin, organizojnë tryezë diskutimi me temën: “Edukimi Medial - Përmbajtjet e papërshtatshme për fëmijë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi do të mbahet “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit”, me moton “Së bashku në mbrojtje të viktimave të krimit”. (Hotelin Emerald, ora 10:00)

- GLPS mban tryezë diskutimit me temë “Meritokracia në shërbimin e jashtëm të Kosovës: një sërë rekomandimesh që duhet marrë parasysh”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Punëtorët e Lotarisë së  Kosovës mbajnë protestë në të cilën do të kërkohet miratimi i ligjit për Lotarinë e Kosovës. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:00)

- Mbahet konferencë për media lidhur me Festivalin e 12 -të i Filmit të Shkurtër Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata, ora 12:45)

- Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës  do të mbajnë tubim për të diskutuar masat e reja. (Golden Imperial, ora 19:00)