03 Prill 2020

Lutfi Haziri zhvilloi takime të rëndësishmë në Iowa të SHBA

Iowa, 29 shkurt - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka zhvilluar takime të rëndësihme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përkatësisht në shtetin Iowa.

Gjatë ditës së djeshme, Haziri është takuar me guvernatorin e Ioëas, Adam Greg, sekretarin e shtetit Ioëa, Paoul D. Fate senatorin Zach Nunn, ku me këtë raëst i është ndarë mirënjohja për kreun e Gjilanit për arritje.

Po ashtu, kryetari Haziri pati takime me studentë nga Gjilani në kolegj universitar, që janë shembull i suksesit, derisa bashkë me kryetarin e kryetarin e Komunës së Iowa City, kanë takuar  udhëheqësit e Universitetit në Iowa.

Ndryshe, të mërkurën, kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri dhe kryetari i Sioux City të Iowa, Bob Scott, kanë nënshkruar marrëveshjen e binjakëzimit, ku përmes programit të shkëmbimit, do të përfitojnë fermerët, nxënësit e shkollës së bujqësisë, sikurse edhe studentët e Fakultetit të Bujqësisë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Prill 2020

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës mban konferencën për shtyp për zhvillimet në sektorin financiar pas paraqitjes së Pandemisë Covid 19. (Ndërtesa e BQK-së, ora 11:00)

- Kompanitë Rajonale e largimit dhe grumbullimit te Mbeturinave mban konferencë për medie (Zyret e Kompanisë “Pastrimi", ora 12:00)

- Kompania Rajonale e Ujësjellësit 'Prishtina' të bëjë pastrimin e rezervuarit të ujit në objektin prodhues Kroni në komunën e Fushë Kosovës.