18 Janar 2019

Lutfi Haziri po merr pjesë në Konferencën e OKB-së në Ljubljanë

Gjilan, 7 maj - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, së bashku me kryetarët e komunave, nga Mitrovicë, Prizren, Viti, Kamenicë, Shtime etj., po merr pjesë në Konferencën e OKB-së në Ljubljanë të Sllovenisë, në të cilën pjesëmarrës janë edhe përfaqësues të OJQ-ve, të insititucioneve të OKB-së si mekanizëm për ndërtimin e mirëbesimit ndërmjet të gjithëve pa dallime politike, etnike e fetare.

Kjo konferencë po mbahet me iniciativë të Sekretarit të Përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antoniu Guyterro, ndërsa i pranishëm është asistent Sekretari i Përgjithshëm në OKB për operacione paqësore, Bintou Keita.

“Mirëbesimi dhe integrimi është e vetmja udhë për zhvillimin dhe avancimin e Republikës së Kosovës”, ka vlerësuar kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri.

Punimet në konferencë do të vazhdojnë sot dhe nesër dhe përveç strukturave të OKB, po marrin pjesë edhe ato të OSBE, misioni i BE’së në Kosovë, UN Kosova Team, sikurse edhe përfaqësues fetar, etnik e ata nga shoqëria civile.

​

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2019 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 8:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim 120 studentë nga Vjena dhe Venediku nga programi i studimeve  “Europian  Master in Human Rights and Democratisation”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët e shkollës fillore “Dardania”. (Shkolla fillore Dardania, ora 10:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët çerdhes “Gëzimi Ynë”. (Objekti i çerdhes “Gëzimi Ynë” në Prishtinë, ora 11:00)