21 Nëntor 2019

Liberalizimi i vizave për tri vendet e Ballkanit hap panik në Europë

Bern, 3 mars - Gazeta e përditshme zvicerane “Blik”, e dyta për nga tirazhi në vend, në një shkrim të saj me titull “Po vijnë maqedonasit!”, të botuar këto ditë, vinte në dukje, midis të tjerave, se 150 000 shtetas të Maqedonisë kanë shkuar në vendet anëtare të zonës së Shengenit, midis tyre shumë edhe në Zvicër, që kur Bashkimi Europian hoqi, në fund të vitit të kaluar, barrierën e regjimit të vizave me këtë vend.

Sipas gazetës, dy të tretat e maqedonasve që tashmë janë larguar nga vendi, nuk planifikojnë të kthehen më. “Dhjetëra mijëra shtetas maqedonas, pas heqjes së regjimit të vizave, i kthyen kurrizin atdheut të tyre, duke marrë arratinë drejt vendeve të Europës Perëndimore”, shkruante, nga ana e saj, po këto ditë gazeta rajonale zvicerane “Basler cajtung”, duke vënë në dukje se heqja e vizave ka provokuar një lloj minimigrimi të shtetasve të këtij vendi ballkanik, sidomos të atyre me kombësi shqiptare nga pjesa perëndimore e tij (vendit), për më tepër që nga qytetet e saj (kësaj pjese) nisën çdo ditë, të paktën, pesë autobusë me drejtim për në vendet e Europës Perëndimore.

“Shumë njerëz po lënë vendin e tyre, duke qenë se atje nuk kanë asnjë perspektivë”, i deklaroi gazetës “Basler cajtuing” Xhani d’Amato, ekspert për migrimin pranë Universitetit të Noenburgut. Sipas tij, heqja e barrierës së vizave u dha mundësinë shumë të rinjve që të shkonin për herë të parë në Europën Perëndimore. Gazeta zvicerane “Reporter”, nga ana tjetër, vinte në dukje se shtetet më të preferuara për shtetasit e Maqedonisë dhe të vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor janë Belgjika, Gjermania, vendet skandinave dhe Zvicra.

Heqja e regjimit të vizave për në vendet e zonës së Shengenit lejon një qëndrim turistik prej 90 ditësh në 28 vendet e zonës së lartpërmendur, ndërkohë që, të paktën teorikisht, nuk lejohet punësimi, për të cilin kërkohet një leje e posaçme.

Media zvicerane vë në dukje se një numër i konsiderueshëm i imigrantëve të rinj që vijnë nga vendet e Ballkanit Perëndimor, sapo shkelin në Zvicër, vihen në kërkim të punës. Kjo dukuri është sidomos e pranishme te të rinjtë, të cilët përpiqen me të gjitha mënyrat që ta shtyjnë qëndrimin prej 90 ditësh. Por, sikurse shkruajnë mediumet zvicerane, kjo dukuri është problematike për kantonët e vegjël zviceranë, të cilët kanë filluar të ankohen, sepse qysh tani po ndiejnë pasojat negative.

Mihael Shnajder, i ngarkuar me çështjet e migrimit në kantonin Glarus, përmend dy raste, kur dy gra të reja të huaja që kishin ardhur si mike te njerëzit e tyre, kishin filluar të punonin si bebi-siter (kujdestare fëmijësh) në familje zvicerane.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 nëntor 2019 - Institucioni i Avokatit të Popullit, me mbështetje të projektit të financuar nga Bashkimi Evropian organizon festimin e përvjetorit të 19-të Institucionit të Avokatit të Popullit. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Universiteti i Mitrovicës "Isa Boletini" organizon hapjen e Panairit te Parë të Punës dhe Karrierës. (Universiteti i Mitrovicës, ora 10:00)

- Me rastin e 23 vjetorit të vdekjes së Dr. Xhavit Ahmetit, anëtarit të Kryesisë dhe veprimtarit të LDK-së, Kryesia e LDK-së, bën homazhe te varri i tij. (Lagjja Arbëria, ora 10:30)

- Kosovo Center for Business Support organizon tryezën me temën “Si ti zëvenësojmë Qeset e Plastikës pa u dëmtuar Bizneset” dhe cilat hapa duhet t’i ndërmarrim lidhur me zbatimin e planit të MMPH-së për zvoglimin e përdorimit të qeseve të plastikës në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës organizon konferencë për media, ku temë do të jetë tarifat e vendosura nga kompanitë e sigurimeve. (Auditoriumi i BQK-së, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje do të organizojë bashkëbisedim në mes të kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe përfaqëuesve të sindilkatave në Kosovë, me titull: "Mbështetja e fuqizimit sindikal në vendin tonë". (Hotel Grand, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim dhe ADMOVERE organizojnë aksionin protestues lidhur me vendimet e Këshillit të Etikës, për plagjiatura dhe avancime jo meritore në UP. (Para ndërtesës së Rektoratit të UP-së, ora 11:00)

- Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës organizon konferencë me rastin e organizimit “Thirrja e Tretë për Projekte të Fondit të Ballkanit Perëndimor”. (Ministria e Punëve të Jashtme, ora 11:00)

- OJQ ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojnë hapjen e minibiblotekës ne lagjen Velania.  (Lagjja Velania në parkun përballë SOS Fshatit, ora 12:00)

- Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit nga Tirana do të mbaj një diskutim të hapur me komunitetin teatror, publikun dhe mediat e Kosovës. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:00)

- OJQ ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojnë hapjen e minibiblotekës ne lagjen Bregu i Diellit. (Parku afër SHFMU “Ismail Qemali”, ora 14:00)

- Shefja e BE-së në Kosovë, Ambasadorja Apostolova do të marrë pjesë në një debat për dhunën në familje në Mitrovicë të Veriut. (Shtëpia e Evropës në Mitrovicë të Veriut, ora 14:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare të Edukimit Amerikan, American Advising Center Education USA, organizon “Alumni Fair - Panairi i të diplomuarëve në SHBA”. (Fakulteti i Edukimit në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, ora 14:30)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dhe komuna e Gjakovës do të shënojnë përfundimin e punimeve në rehabilitimin dhe rregullimin e Urës së Terzive dhe hapësirës përreth. (Pranë Urës së Terezive në Gjakovë, ora 16:00)

- OJQ ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojnë hapjen e minibiblotekës ne lagjen e Spitalit". (Afër SHFMU “Pavarësia”, ora 16:00)

- Qendra Kosovare për Studime Gjinore organizon panelin e diskutimit “Balancimi mes punës dhe jetës dhe leja prindërore”. (Restoran Tartine Deli, ora 16:00)

- Në kuadër të Global Entrepreneurship Week, do të mbahet ngjarja “Are you a Champion of Success?” organizuar nga Ardian Hoxha dhe Oda Amerikane e Kosovës në bashkëpunim me ICK, Venture UP dhe Jakova Innovation Center. (Swiss Diamond, ora 17:00)