04 Dhjetor 2020

Letër sekretarit të OKB për të ndaluar shkeljet e të drejtave të njeriut dhe shtypjen fetare në Korenë e Jugut

New York, 31 gusht - Më 10 gusht, 155 grupe rinore me një milion anëtarë nga 62 vende të botës i dërguan një letër të përbashkët Sekretarit të Përgjithshëm të KB António Guterres dhe filialeve të KB, përfshirë Zyrën e KB për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA) dhe Zyrën i Komisionerit të Lartë të KB për të Drejtat e Njeriut (OHCHR).

Letra e përbashkët përmbante një kërkesë për rekomandime për të ndaluar diskriminimin kundër Kishës Shincheonji, një emërtim i ri i krishterë me seli në Korenë e Jugut dhe një organizate të lidhur me KB ECOSOC me emrin Kultura Qiellore, Paqja Botërore, Rivendosja e Dritës (HWPL).

Përfaqësuesi i kësaj letre, drejtori dhe themeluesi i 'Free Watch Afganistan', Mobeenullah Aimaq, tha se ai ishte dakord me shqetësimin e KB për persekutimin e pakicave dhe grupeve të cenueshme, si dhe shkeljet e të drejtave të njeriut që vazhdojnë të ndodhin në pretekstin e luftës kundër koronavirus. Për të zgjidhur këtë problem, ai propozoi një letër të përbashkët për të rinjtë në të gjithë botën për t'i bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar.

Ai kërkoi me ngulm që Qeveria Koreane të fillojë ndjekjen e Kishës Shincheonji dhe HWPL në Korenë e Jugut. "Ndjekja e Kishës Shincheonji dhe HWPL duhet të ndalet menjëherë në mënyrë që reputacioni ndërkombëtar i qeverisë, i njohur si një mbështetës i paqes në botë, të shpëtohet," shtoi ai.

Në letër, ata raportuan disa akte të diskriminimit të padrejtë dhe shtypjes së qeverisë Koreane dhe mediave kundër këtyre organizatave duke përmendur shqetësimet e Sekretarit të Përgjithshëm të KB në lidhje me "efektet joproporcionale mbi komunitete të caktuara, rritjen e gjuhës së urrejtjes dhe shënjestrimin të grupeve të cenueshme ".

Sipas raportit, ka pasur mbi 5,500 raste të abuzimeve me të drejtat e njeriut të anëtarëve të Kishës Shincheonji gjatë kësaj periudhe të pandemisë në vazhdim. Ndër rastet përfshijnë vdekjen e dy anëtarëve femra në rrethana të dyshimta. Shumë prej këtyre viktimave u premtojnë të rinjve që tani po përballen me rritje të diskriminimit në vendet e punës dhe shkollat, dhunën në shtëpi dhe madje edhe privimin nga programi.

The letter highlights that the members of Shincheonji Church are also victims who were unfortunately infected with the virus despite following the government's guidelines related to the pandemic.

Furthermore, the unprecedented custody investigation against 89-years-old Chairman Man Hee Lee of Shincheonji Church and HWPL was recently determined. The charters of these two groups have been revoked by the government and they have been subject to rigorous tax investigations. Those in leadership positions within the organizations also have been taken into custody for questioning.

In the Korea Times column titled “Can unpopular sect expect justice?”, Michael Breen, CEO of Insight Communications, referred the current investigation into Shincheonji Church as a “witch-hunt” by saying that Shincheonji is a safe target for politicians and others who comment in public since it is unpopular.

Robert Lebar, former project manager of MC ZoS, pointed out current situation saying "I believe firmly that these accusations about them are based on false rumors and presumptions. I request you to investigate on this matter thoroughly before taking a measure on to them."  

In the joint letter, they urged that cases of human rights, social and religious repression, such as the ones occurring in South Korea, must be put to an end in order to build "more effective and inclusive solutions for the emergency of today and the recovery for tomorrow."

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Dhjetor 2020

- Mbahet seanca fillestare për rastin e vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviq pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë, departamenti Special - krimet e rënda me c'rast avokati mbrojtës do te jep deklaratë për mediet pas seancës. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 9:30)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti do të mbaj një takim virtual me presidentin e Gjykatës Ndërkombëtare të Arbitrazhit Alexis Mourre dhe Drejtoreshën e Komisionit të Arbitrazhit për Evropë, Laetitia de Montalivet. (Takim virtual, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Emilja Redzepi, do të bëjnë nënshkrimin e kontratave me përfituesit e thirrjes për përkrahjen e OJQ-ve dhe individëve në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale, dhe Hulumtime organizon aktivitetin “Tuneli i Fundit” në përkujtim të grave të vrara si pasojë e dhunës në familje në pesë vitet e fundit në Kosovë, dita e dytë. (Përballë ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton shkresën e Artan Qerkinit përfaqësues i Malcolm Simmons, ish kryetar i Asamblesë së Gjyqtarëve të EULEX-it, “Përgjigje në ftesën për të dëshmuar para Komisionit për Legjislacion” si dhe njoftohet me shkresën e Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian, Tomas Szunyong, për emërimin e Karin Hernmark Ahliny, Ambasador i Suedisë, anëtar i Bordit  Mbikëqyrës  të Agjencisë Kosovare për Verifikim dhe Krahasim të Pronës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:15)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston Ministrin e Ministrisë së Infrastrukturës Arban Abrashin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit te Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Organizata Etea dhe Aleanca Franceze në Prishtinë me mbështetjen e Ambasadës Franceze do të mbajnë takimin e parë të huazimit të librave. (Tek objekti i Aleancës Franceze, ora 11:00)

- Autoriteti Kosovar i Konkurrencës (AKK) mban konferencë për medie lidhur me një hetim ndaj ndërmarrjeve që operojnë në tregun e energjisë elektrike. (Ish-objekti i Bankës së Lubjanës, ora 11:15)

- Kryetari i Delegacionit të Kosovës, Ibrahim Makolli dhe ai i delegacionit të Serbisë Veljko Odalovic do të mbajnë konferencë për media lidhur me varrezën masive në Kizhevak të Serbisë. (Lokacioni i varrezës masive në Kizhevak  të Serbisë, ora 12:00)

- Shpallet aktgjykimi ndaj të akuzuarit N. M., i cili akuzohet nga Prokuroria Themelore e Gjilanit, për veprën penale “vrasje e rëndë” pasi qe në  fshatin Berivojcë, komuna e Kamenicës, i pandehuri dyshohet që pas mosmarrëveshjeve familjare, me një mjet të fortë - shufër metalike, godet bashkëshorten e tij në kokë dhe pjesë të tjera të trupit, me ç’rast të ndjerës i ka shkaktuar plagë të cilat kanë qenë vdekjeprurëse. (Gjykata Themelore Gjilan, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtoren e Insitutit Hidrometeorologjik të Kosovës Letafete Latifi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë plotëson listën e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 

- Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Bedri Hamza, mban sot konferencë për media. (Oborri i Kuvendit hyrja nga sheshi, ora 14:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike mban konferencë për media me rastin e dorëzimit të padisë për konflikt administrativ kundër vendimeve të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit për Energji”. (Para Pallatit të Drejtësisë, ndërtesa A, ora 14:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla pret në takim ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj ku pjesë e takimit do të jenë edhe përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës. (Objekti i MPJD-së, ora 14:00)

 

- Kryeministri Avdullah Hoti dhe ministrja e Financave Hykmete Bajrami, mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)