27 Nëntor 2020

Kosova, vendi i parë me shumicë myslimane që do të hapë ambasadë në Jerusalem

Telaviv, 5 shtator - Kryeministri i Izraelit, Binyamin Netanyahu tha se Kosova, që ka marrë vendim për të normalizuar marrëdhëniet me vendin e tij, do të hapë ambasadë në Jerusalem.

Në deklaratën me shkrim të bërë nga Zyra për Media e Kryeministrisë, bëhet e ditur se Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump gjatë takimit me Kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti dhe Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç në Shtëpinë e Bardhë, i telefonoi Kryeministrit të Izraelit, Binyamin Netanyahu dhe e përgëzoi për normalizimin e marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Izraelit.

Në deklaratë bëhet e ditur se në bisedë Kryeministri Hoti deklaroi se Kosova do të hapë ambasadë në Jerusalem dhe Netanyahu u shpreh me fjalët: “Kosova do të jetë vendi i parë me shumicë myslimane që do të hapë ambasadë në Jerusalem. Ashtu siç thashë edhe më përpara, rrethi i paqes dhe njohja e Izraelit po zgjerohet, pritet që të përfshihen edhe vende të tjera.

Edhe Presidenti Trump kishte deklaruar normalizimin e marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Izraelit.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Nëntor 2020

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton shkresën nga Malcolm Simmons, ish kryetar i Asamblese së Gjyqtarëve të EULEX-it, përfaqësuar sipas autorizimit nga dr. Artan Qerkini, avokat. (Ndertesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore mban konferencë për media me temë “Promovimi i efiçiencës së energjisë dhe burimeve të ripërtëritshme në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, merr pjesë në nisjen e asfaltimit të zgjerimit të llotit të 4 të rrugës Podujevë - Prishtinë, gjegjësisht në fshatin Llugë. (Rruga Podujevë - Prishtinë, fshati Llugë, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në shënimin e Ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma Adem Jashari në Prishtinë, ora 12:00)

- Ministria e Mbrojtjes organizon ceremoninë e shënimit të Ditës së Forcës. (Ambientet e kazermës “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve  Kryeministri Avdullah Hoti do e përcjellin realizimin e eksportit të produkteve kosovare në Serbi e që lidhet me marrveshëjen në Shtëpinë e Bardhë në Washington për bashkëpunim ekonomik Kosovë - Serbi e cila pason me një marrëveshje mes dy operatorëve ekonomik. (Objekti i Agrokosova Holiding në zona industriale - Shirokë, Suharekë, ora 14:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti në kuadër të Javës së Biznesit Kosovar 2020, viziton Verarinë ‘’Agro Kosova Holding ’’ në Suharekë. (Veraria ‘’Agro Kosova Holding ’’, Suharekë, ora 14:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Podujevë, bën sot përmbylljen e fushatës zgjedhore përmes një konference për media. (Restorant “Artela”, ora 14:00)