23 Mars 2018

Koreja e Veriut pranon ofertën e Koresë së Jugut për bisedime

Seul, 6 janar - Media koreanojugore ka bërë të ditur se Pheniani ka pranuar ofertën e Seulit për të marrë pjesë në bisedimet e nivelit të lartë javën e ardhshme.

Takimi i përcaktuar për t'u zhvilluar të martën në fshatin Panmunjom në kufirin mes dy vendeve, do të fokusohet në mundësinë e pjesëmarrjes së sportistëve koreanoveriorë në Lojërat Olimpike Dimërore në Korenë e Jugut në shkurt.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un tha këtë javë se dërgimi i një delegacioni në Olimpiadën Dimërore do të ishte "një mundësi e mirë për të treguar unitetin".

Presidenti i Koresë së Jugut Soon Jae-in nga ana e tij ka thënë se e sheh Olimpiadën Dimërore si një "rast historik" për përmirësimin e marrëdhënieve midis dy Koreve.

Këto marrëdhënie shfaqën shenja përparimi këtë javë, kur Koreja e Veriut rivendosi linjën e komunikimit mes dy vendeve në Panmunjom. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Mars 2018 - Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin për Sundimin e Ligjit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën “Çfarë presim nga faza e re e dialogut Kosovë-Serbi”, në një diskutim të përfaqësuesve të shoqërisë civile rreth të ardhmes së këtij procesi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Grupit Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës mban konferencën e rregullt javore. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, salla S3, ora 11:00)

- Me rastin e 19 vjetorit të rënies së dëshmorit Asllan Fazliu, do të bëhen homazhe në fshatin Gllanasellë të Komunës së Drenasit. (Gllanasellë, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Ministria e Shëndetësisë, në bashkëpunim me IKSHP, Zyrën e OBSh-së në Kosovë dhe partnerët e tjerë shënon Diten Botërore e Tuberkulozit. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Ferizaj, ora 11:00)

- Përfundon Java e Gruas 2018 ku do te diskutohet 'promovimi i përgjegjshmërisë, integritetit dhe llogaridhënies në institucionet qeverisëse'. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Mbahet tubimi përkujtimor për koreografin dhe drejtorin e Shkollës Shqiptare të Vallëzimit SHOTA në Zvicër, Agron Bajramin, i cili u nda nga jeta në moshën 54 vjeçare. (Kinema ABC, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të auditimit për PVF-të e Ministrisë së Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë si dhe shqyrtimi dhe miratimi i raportit përfundimtar për Projektligjin për Kontrollin e Brendshëm të Financave Publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 14:00)