23 Janar 2020

Konvertimi i detyruar që shkel të drejtat e njeriut, problem ndërkombëtar

Seul, 2 dhjetor - Më 29 nëntor, Qendra për Studime mbi Fetë e Reja (CESNUR) nga Italia dhe Të Drejtat e Njeriut pa Kufij (HRWF) nga Belgjika mbajëni një seminar mbi të drejtat e njeriut me titull "Intoleranca dhe diskriminimi kundër lëvizjeve të reja fetare: një problem ndërkombëtar".

Ky seminar, që u mbajt në Seul, Koreja e Jugut, iu kushtua mbrojtjes së të drejtave të minoriteteve fetare të shënjestruara nga grupet e shumicës, veçanërisht në kontekstin e situatave të të drejtave të njeriut, siç është konvertimi i detyruar që ndodhi në Kore.

Konvertimi i detyruar, i njohur gjithashtu si "Deprograming", është një çështje sociale që shkakton shkelje të të drejtave të njeriut duke rrëmbyer dhe ndaluar anëtarët e grupeve fetare të etiketuara si "kulte" nga kundërshtarët e tyre për t'i detyruar ata të braktisin besimin e tyre.

Më shumë se 80 pjesëmarrës përfshirë ekspertë ligjorë, gazetarë dhe përfaqësues të shoqërisë civile rishikuan situatën aktuale të konvertimit të detyruar dhe diskutuan zgjidhje për të mbrojtur lirinë e besimit dhe të drejtat e njeriut që janë bërë norma e bashkësisë ndërkombëtare.

Massimo Introvigne, Drejtor Menaxhues i CESNUR dhe sociolog italian, theksoi se konvertimi i detyruar kryhet përmes rrjedhës kryesore duke thënë, "Deprogramuesit Korean janë pastorë të specializuar nga kishat kryesore, shumica e tyre Presbyterian".

"Protestat që përkujtojnë viktimat nga konvertimi i detyruar u përmendën në Raportin e Departamentit të Shtetit të Sh.B.A për Lirinë Fetare të vitit 2019, përfshirë shkeljet e lirisë fetare në vitin 2018. Sidoqoftë, kishte raste të reja të privimit të programit edhe pas vdekjes së tyre," kritikoi ai.

Në lidhje me strategjinë shumë-dimensionale për të zgjidhur një fenomen të tillë, Willy Fautré, Themeluese dhe Drejtore e HRWF deklaroi disa sugjerime; duke treguar përgjegjësinë e udhëheqjes së Kishës Presbyteriane e cila toleron, miraton, dhe mbase inkurajon një praktikë të tillë; zhvillimi i avokimit në KB dhe organet që mbrojnë lirinë e fesë ose besimit; duke ndjekur penalisht ata që inkurajojnë njerëzit të kryejnë një veprim rrëmbimi dhe burgosjeje.

Një letër e hapur, e nënshkruar nga 15 OJQ ndërkombëtare, përfshirë CAP-LC dhe HRWF, për Presidentin e Koresë së Jugut Moon Jae In më 24 korrik, ku thuhej, "Koreja e Jugut mund të jetë vendi i fundit demokratik në botë, ku privimi i programit akoma tolerohet "Dhe i kërkoi Presidentit të" hetojë në thellësi akuzat për programimin me forcë, të ndalojë këtë praktikë të bezdisshme dhe t'i mbajë ata përgjegjës plotësisht përgjegjës ".

Ndërkohë, Koreja e Jugut u zgjodh për të kryer mandatin e 5 në Këshillin e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut më 17 tetor. Misioni i Koresë së Jugut në OKB tha se planifikon "të marrë pjesë në përpjekjet ndërkombëtare për t'iu përgjigjur krizave të të drejtave të njeriut në të gjithë botën." Pjesëmarrësit i kërkuan qeverisë Koreane që t'i përgjigjet çështjes së konvertimit të detyruar i cili ende kërcënon të drejtat e njeriut të popullit të saj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 janar 2020 - Mbahet mbledhja e parë e rregullt e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në komunën e Rahovecit për vitin 2020. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 10:00)

- Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Eliza Hoxha dhe asambleisiti i komunës së Prishtinës, Leutrim Retkoceri, do të mbajnë konferencë për media lidhur me situaten rreth liqenit të Badovcit. (Zyret e Degës së PDK-së, afër stadiumit dhe ambasadës kroate, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Kulturës, ora 11:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa pret në takim të dërguarin e posaçëm të ShBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi, Ambasadorin Richard Grenell. (Mediet mund të marrin pamje në fillim të takimit, ora 11:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane organizon sesionin e diskutimit me Ndihmës Asistentin e Sekretarit të Departamentit të Shtetit, Jorgan K. Andrews, Byroja Ndërkombëtare e Narkotikëve dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:30)

- Promovohet partneriteti në mes të Kolegjit Iliria dhe Swiss UMEF University. (Kolegji Iliria, ora 12:00) 

-  Zëvendës-ndihmës sekretari i ShBA-ve Jorgen Andrews do të marrë pjesë në ceremoninë e dhurimit te donacionit në Qendrën e Paraburgimit në Prishtinë, ku Byroja për Çështje ndërkombëtare të narkotikëve dhe zbatimit të ligjit pajisje me vlerë rreth 100,000.00 dollarë. (Shërbimi Korrektues in Kosovës, Qendrën e Paraburgimit në Prishtinë, ora 14:00)

- Universiteti i Gjakovës "Fehmi Agani" organizon ceremoninë e diplomimit të studentëve. (Pallati i Kulturës "Asim Vokshi" në Gjakovë, ora 14:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Suharekës. (Shkolla e Mesme Profesionale "Abdyl Rama" në Shirokë, ora 14:30)

- Bëhet lansimi i platformës digjitale për pjesëmarrje të publikut, projekt ky i cili është realizuar në Komunën e Prizrenit, me financim të OSBE-së dhe e implementuar nga ana e kompanisë Appdec. (Shtëpia e Bardhë, ora 15:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media në të cilën do të publikohet “Indeksi i perceptimit të korrupsionit 2019” për Kosovën i përgatitur nga Transparency International. (Zyrat e KDI-së, ora 18:00) 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të zhvillojë darkë pune me të Dërguarin e Posaçëm të Presidentit Trump për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, ambasadorin Richard Grenell. (Restoranti “Renaissance” në Prishtinë, ora 19:30)