07 Qershor 2020

Kina zhduk gazetarin që raportoi për koronavirusin

Hong Kong, 11 shkurt - Organizata Amnesty International ka bërë të ditur se gazetari, i cili raportoi për shpërthimin e koronavirusit vdekjeprurës në Kinë, “është zhdukur”, transmeton Anadolu Agency (AA).

"Gazetari i identifikuar si Chen Qiushi është vendosur dhunshëm në karantin", shkroi Amnesty International në një postim në twitter.

Më tej, thuhet se Chen raportoi për koronavirusin vdekjeprurës, i cili për herë të parë u shfaq në qytetin kinez Wuhan, ku si pasojë deri tani kanë vdekur 909 persona në këtë vend. Nga virusi një person ka vdekur edhe në Filipine.

"Kina nuk guxon ta shfrytëzojë karantinën si mjet politik për censurimin e raportimit mbi koronavirusin. Nëse Chen Qiushi gjendet në karantinë, autoritetet doemos duhet menjëherë ta lirojnë", tha Amnesty International.

Të dielën, autoritetet shëndetësore kineze theksun se 40.117 raste të konfirmuara të koronavirusit janë raportuar në vend ndërsa 97 persona humbën jetën gjatë 24 orëve të fundit. Gjithashtu janë zbuluar 3.000 raste të reja.

"Miqtë dhe mediat nuk kanë qenë në gjendje ta gjejnë atë në stacionet e policisë ose spitalet në Wuhan", shkroi në twitter William Nee, një analist i Amnesty International me qendër në Hong Kong.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Ministria e Infrastrukturës ndalon qarkullimin e automjeteve në segmentin “Konjuh-Babush” autoudha “Arbën Xhaferi”, në të dy drejtimet e lëvizjes për shkak të zhvillimit të punimeve. (Segmenti “Konjuh-Babush” autoudha “Arbën Xhaferi”, ora 10:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 15:00)