03 Dhjetor 2020

Italia do të vazhdojë të qëndrojë përkrah Kosovës

Prishtinë, 4 nëntor - Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, znj.Meliza Haradinaj-Stublla, sot paradite zhvilloi takimin e parë bilateral në kuadër të vizitës zyrtare dyditore në Itali.  

Ministrja u prit në takim nga homologu i saj, Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar, z.Luigi di Maio, me ftesën e të cilit Kryediplomatja e Kosovës po qëndron për vizitë zyrtare në Romë.  

“Ministrit di Maio i shpreha mirënjohjen e thellë ndaj Italisë për mbështetjen e Kosovës gjatë pandemisë, duke përcjellë gjithashtu lutjet tona për mirëqënien e popullit Italian, i dëmtuar ashpër prej Covid-19”, tha Ministrja Haradinaj-Stublla, duke bër të ditur se në këtë takim është diskutuar edhe mbi zgjerimin dhe dinamizimin e bashkëpunimit politik, ekonomik dhe ushtarak.
 
Shefja e diplomacisë kosovare kërkoi nga homologu i saj që Italia të vazhdojë përkrahjen e zëshme për agjendën e liberalizimit të vizave për Kosovën, dhe të intensifikojë bashkëpunimin me FSK-në.
 
“U dakorduam me Ministrin di Maio se Ballkani Perëndimor ka nevojë për stabilitet, siguri, dhe paqe të qëndrueshme e që mund të arrihet vetëm përmes zgjidhjes përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë, që nuk injoron përgjegjësinë për të kaluarën tragjike të popullit tonë, dhe që respekton realitetin politik e ligjor të Republikës së Kosovës”, bëri të ditur Ministrja.

Ministri Di Maio nga ana e tij e siguroi homologen Haradinaj-Stublla se Italia do të vazhdojë të qëndrojë përkrah Kosovës në rrugëtimin e saj Euro-Atlantik, dhe se beson në lidhjen e fortë mes popujve.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Dhjetor 2020

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara, Handikos mban konferencën lansuese të Raportit vlerësues mbi qasshmërinë e fëmijëve me aftësi të kufizuara në ndërtesat shkollore të nivelit fillor dhe të mesëm të ulët në Kosovë. (Qendra e Resurseve të Handikos në Veternik, ora 9:30)

- Gjykata Themelore në Ferizaj mban seancën kundër të pandehurit Ibrahim Mustafa Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë te veçantë në të cilën do të mbahet debat parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me aftësi të kufizuara në Republikën e Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

-  Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Projektligjin për rimëkëmbjen ekonomike – COVID-19, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

-  Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19, me raport amendamente të Komisionit funksional për Buxhet dhe Transfere. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303 Koha: 10:00  

- Për nder të Ditës Ndërkombëtarë për Personat me Nevoja të Veçanta, ushtruesja e detyres Presidentja, dr.Vjosa Osmani bashkërisht me ambasadorin Britanik, Nicholas Abbott dhe ministrin e Arsimit, Ramë Likaj  nënshkruajnë panon e zotimit për gjithëpërfshirje. Oborri i Kuvendit të Republikës së Kosovës (hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- OJQ EC Ma Ndryshe organizon aktivitetet ndërgjegjësuese që ka qëllim të përcjell porosinë vetëdijësuese për eliminimin e pengesave që janë krijuar për shkak të mungesës së gjithëpërfshirjes. (Parku i Qytet në Prizren, ora 11:00 - Keji përballë xhamisë së “Sinan Pashës”, ora 12:00 - Marash, ora 13:00)