04 Dhjetor 2022

Irani goditet nga një tërmet 5,6 ballë

Teheran, 5 tetor - Një tërmet me magnitudë 5,6 ballë goditi qytetin Khoy në provincën iraniane të Azerbajxhanit Perëndimor, afër kufirit me Türkiye-n.

Autoriteti Turk i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) përmes një njoftimi në faqen e internetit bëri të ditur se tërmeti goditi rajonin në orën 03:21 të mëngjesit sipas kohës lokale.

Tërmeti ndodhi në një thellësi prej shtatë kilometrash dhe u ndje në provincat juglindore të Türkiye-s Van dhe Hakkari.

Deri më tani raportohet se janë plagosur 276 persona.

Irani ndodhet në një zonë aktive sizmike dhe ka regjistruar shumë tërmete katastrofike në të kaluarën.

Tërmeti më shkatërrues që ka goditur vendin në historinë e fundit ndodhi në vitin 2013, kur të paktën 34.000 njerëz vdiqën në qytetin Bam në provincën juglindore Kerman. Tërmeti ishte me magnitudë 6,7 ballë sipas shkallës Rihter.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati dhe Ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Gjakovës. (Shkolla e Muzikës “Prenk Jakova”, Gjakovë, ora 15:00)