31 Mars 2020

Indonezia goditet nga një tërmet me madhësi 5,5 ballë

Jakarta, 18 mars - Sipas Agjencisë për Meteorologji, Mjedis dhe Gjeofizikë të Indonezisë (BMKG), epiqendra e tërmetit ka qenë në thellësinë 76 km, 117 km në veriperëndim të rajonit qendror Daruba në ishullin Morotai.

Në rajonin Maluku Verior të Indonezisë ka rënë një tërmet me madhësi 5,5 ballë sipas shkallës Rihter.

Agjencia për Meteorologji, Mjedis dhe Gjeofizikë e Indonezisë (BMKG) njoftoi se epiqendra e tërmetit është regjistruar në thellësinë 76 km, 117 km në veriperëndim të rajonit qendror Daruba në ishullin Morotai.

Sipas përcaktimeve të para nuk ka të vdekur ose të plagosur nga tërmeti. Gjithashtu pas tërmetit nuk është dhënë alarmi për cunami.

Në tërmetin 6,8 ballësh që kishte rënë më 26 shtator në Ambon, kryeqyteti i rajonit Maluku, kishin humbur jetën 36 njerëz.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2020

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve të sektorit privat të Kosovës dhe masat e marra  nga Qeveria e Kosovës për këtë kategori të punëtorëve. (Objekti i ish Gërmisë tani ATK, nga ora 11:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media ku do të pronocohet Nënkryetarja së Kuvendit. znj Arbërie Nagavci. (Në hyrjen e Gjykatës Kushtetuese, ora 14:30) 

 

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e PDK-së, ora 16:00)