12 Prill 2021

HWPL avokon një forum për dialogun e paqes në Mianmar

Seul, 30 mars - Një OJQ ndërkombëtare me emrin HWPL, me seli në Korenë e Jugut dhe e lidhur me ECOSOC të KB, lëshoi ​​një deklaratë duke shprehur shqetësim të thellë në lidhje me krizën e të drejtave të njeriut që vijnë nga grushti i fundit ushtarak dhe protestat masive në Mianmar, duke bërë thirrje që bashkësia ndërkombëtare të bashkohet në përpjekjet për të mbështetur qasjen paqësore për të zgjidhur konfliktin aktual në vend.

Në "Deklaratën HWPL mbi Krizat e të Drejtave të Njeriut në Mianmar", organizata njoftoi se aktorët globalë të globit me një zë inkurajohen të shfaqin mbështetjen e tyre për zgjidhjen e konflikteve përmes kanalit të dialogut midis aktorëve ushtarakë dhe të shoqërisë civile.

Në deklaratë ajo tha se qindra vdekje dhe plagosje u shkaktuan nga "përpjekjet e fundit të ushtrisë Myanmar për të shtypur protestat jo të dhunshme" dhe thekson se "asnjë konflikt interesi nuk mund të justifikojë dhunën kundër civilëve dhe asnjë interes i asnjë grupi nuk mund të mbizotërojë mbi njerëzit jetën ”.

Ajo u kërkoi të gjitha palëve në Mianmar të "zgjidhin krizën përmes konsensusit bazuar në respekt dhe mirëkuptim të ndërsjellë" dhe "të përfshihen në dialog për të kërkuar një zgjidhje paqësore". Dhe më tej u kërkoi aktorëve globalë që "të lëshojnë deklarata duke u kërkuar autoriteteve dhe civilëve në Mianmar të ndjekin dialogun dhe të kërkojnë një zgjidhje paqësore në mënyrë që të rivendosë paqen në vend".

“Numri i vdekjeve nga protestat kaloi 200, dhe më shumë se 2,000 njerëz janë arrestuar nga ushtria. Ne, njerëzit e Mianmarit jemi shumë të kënaqur me popullin Korean dhe HWPL, si një avokat i paqes, mbështet lëvizjen tonë të demokracisë dhe paqes. Aktualisht, ne po kërkojmë presion ndërkombëtar kundër regjimit ushtarak, në mënyrë që të ndalojmë brutalitetin e tyre kundër demonstruesve paqësorë, ”tha Kasauh Mon, CEO i Agjencisë së Lajmeve Mon në Mianmar.

Për pesë vitet e kaluara, kjo avokatë ndërkombëtare e shoqërisë civile për ndërtimin e paqes e udhëhequr nga HWPL ka treguar mbështetje dhe iniciativa në nivelet kombëtare dhe ndërkombëtare. Organizata mblodhi mbi 730,000 letra të shkruara nga qytetarë në 176 vende për të bërë thirrje për zhvillimin e paqes në secilin vend, i cili bëri që udhëheqësit e qeverisë dhe shoqërisë të shprehnin mbështetjen dhe angazhimin e tyre.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)