04 Tetor 2022

Holanda e Belgjika ndëshkojnë sërish Rusinë, dëbojnë 38 diplomatë

Bruksel, 29 mars - Qeveria holandeze dhe ajo belge kanë dëbuar disa diplomatë rusë të akuzuar për spiunazh.

Shërbimet holandeze të sigurisë kanë vlerësuar se 17 diplomatë ishin të përfshirë në spiunazh, tha ministri i Jashtëm Wopke Hoekstra për mediat holandeze.

Ata përdorën statusin e tyre diplomatik për të mbledhur informacione, tha ai, duke shtuar se ambasadori rus ishte thirrur në ministri dhe ishte informuar për lëvizjen.

Vendimi për dëbimin e 17 diplomatëve rusë u mor për sigurinë e Holandës, tha Hoekstra, duke iu referuar situatës së ndryshuar ndërkombëtare në dritën e luftës në Ukrainë.

Hoekstra nuk pranoi të jepte detaje të mëtejshme në lidhje me akuzat, duke thënë vetëm se diplomatët rusë duhet të largohen nga vendi brenda dy javësh.

Belgjika ka dëbuar 21 diplomatë rusë për spiunazh dhe kërcënime të dyshuara për sigurinë, tha ministria e Jashtme e këtij vendi Sophie Wilmes për Reuters të martën pasi një agjenci belge lajmesh nuk raportoi për burime.

Këta diplomatë punonin në Ambasadën ruse në Bruksel dhe Konsullatën në Antwerp.

Të gjithë ishin të akredituar si diplomatë, por ishin të përfshirë në “spiunazh dhe operacione ndikimi”, shkroi në Twitter ministrja Wilmes.

Irlanda njoftoi të martën dëbimin e katër diplomatëve rusë, duke shpjeguar se aktivitetet e tyre “nuk përmbushin standardet ndërkombëtare të sjelljes diplomatike”, ndërsa Republika Çeke dëboi një anëtar të stafit diplomatik të ambasadës ruse në Pragë, tha Ministria e Jashtme e Çekisë të martën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 tetor 2022

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin e administratës së Parlamentit të Republikës së Austrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 8:30)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon ceremoninë zyrtare të nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet komunave të rajonit, Prishtinës, Obiliqit, Lipjanit, Podujevës dhe Fushë Kosovës dhe Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në Prishtinë. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga analiza e procedurave të prokurimit publik lidhur me shpenzimet publike të realizuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Shërbimi Spitalor Klinik Universitar gjatë periudhës 2020 – 2022. (Restorant Boho, ora 10:00)  

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e Auditorit të Përgjithshëm për Raportn Vjetor Financiar të Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve kulturore artistike brenda institucioneve korrektuese, nesër në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan, do të shfaqet Filmi “ Sffaragette”. (Qendra Korrektuese për Femra Lipjan, ora 11:00)

- Me rastin e 4 Tetorit, “Ditës Botërore për Mbrojtjen e Kafshëve”,  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, OJQ-në Fondacioni për Mbrojtjen e të Drejtave të Kafshëve si dhe Fondacioni për mbrojtjen e kafshëve Vier Pfoten Kosova do të shënojmë këtë ditë në Pyllin e Arinjve Prishtina. (Fshati Mramor, afër liqenit të Badovcit, ora 11:00)
 
- Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Rahovec, përgjatë gjithë muajit tetor, si muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, çdo ditë pune ofron shërbimin e mamografisë falas për të gjithë. (Rahovec, ora 11:00)

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati së bashku me Ministren e Financave dhe Ekonomisë të Shqipërisë, Delina Ibrahimaj, Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave të Kosovës Agron Llugaliu dhe Doganës së Shqipërisë Genti Gazheli do të inspektojnë punët në hapësirat e përbashkëta të Portit të Durrësit. (Porti i Durrësit, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton në parim i Projektligjit për Sigurinë e përgjithshme të produkteve si dhe formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për komunikimet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)