08 Mars 2021

Gjermania kërcënon Rusinë me sanksione, shkaku i helmimit te Navalniy

Berlin, 7 tetor - Rusia nuk ka dhënë ende sqarime në lidhje me helmimin e kundërshtarit të Vladimir Putin, Aleksey Navalniy, ndërsa Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas deklaroi se helmimi i tij nënkuptonte shkelje të ligjit ndërkombëtar.

 "Nuk mund të mbetet kështu pa rezultat. Prandaj, nëse Rusia nuk sqaron dhe jepni informacion në rastin Navaln?y, sanksionet proporcionale kundër atyre që janë përgjegjës do të jenë të pashmangshme. Unë nuk mendoj se Rusia do ta sjellë situatën në këtë nivel”. Tha ai.

Maas preku gjithashtu konfliktet në Nago-Karabak dhe deklaroi se Gjermania duhej të vepronte në mënyrë të paanshme për këtë çështje për shkak të pozicionit të saj si ndërmjetës.

Navaln?y, i cili mori avionin nga Tomsk, Rusi për në Moskë më 20 gusht, u sëmur gjatë fluturimit dhe avioni u ul në qytetin Omsk.

Navalny, 44 vjeç, u transferua nga Omsk me një aeroplan privat në Spitalin Charite në Berlin në 22 Gusht.

Zëdhënësi i Qeverisë Gjermane Steffen Seibert njoftoi më 2 shtator se ishte përcaktuar që Navalniy ishte helmuar patjetër me një kimikat që i përkiste grupit Noviçok, i cili u përdor për të luftuar sëmundjet nervore.

Ekipi i Navalniy pohoi gjithashtu se kimikati që i përkiste grupit Noviçok u gjet në shishen e ujit në dhomën e hotelit ku ai kishte qëndruar më parë në Tomsk, Navalniy.

Aleksey Navaln?y doli nga Spitali Charite, ku po mjekohej në Berlin, më 23 Shtator.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Mars 2021

- Institucioni i Avokatit të Popullit organizon një tryezë diskutimi në lidhje me publikimin e dy raporteve me rekomandime në të cilën do të merr pjesë edhe Presidentja Vjosa Osmani. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Oda e Mjekëve ndan mirënjohje përkujtimore për mjekët që janë ndarë nga jeta gjatë vitit 2020 dhe  institucionet shëndetësore mbështetëse të rajonit të Prishtinës, për kontributin e dhënë në luftën kundër pandemisë. (Qendra e Telemjekësisë në QKUK, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e zbarkimit të kontingjentit të Forcës së Sigurisë të Kosovës në misionin e parë paqësorë jashtë vendit në të cilën do të merr pjesë edhe Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti. (Salla e sporteve në kazermën ''Adem Jashari'', ora 10:45)   

- Partia Liberale Egjiptiane dorëzon ankesë në Gjykatën Supreme për anulimin edhe të pesë vendvotimeve tjera. (Gjykata Supreme e Kosovës, ora 11:00)