03 Qershor 2020

Gjermania hap të gjitha bizneset

Berlin, 7 maj - Gjermania ka lehtësuar masat kufizuese, pasi ka menaxhuar mirë përhapjen e koronavirusit.

Kancelarja, Angela Merkel, pranoi rihapjen e të gjitha dyqaneve si pjesë e një marrëveshje me liderët e 16 landeve për lehtësimin e mëtejshëm të masave të vendosura për të frenuar përhapjen e Covid-19.

Shkollat do të rihapen gradualisht, ndërsa krerët e landeve do të marrin nën kontroll periudhën e kthimit të jetës sociale.

Ata do të kenë në dispozicion një “mekanizëm frenimi emergjent” nëse do të shpërthejë një valë e dytë infektimi.

“Ne po ndjekim një rrugë mjaft të guximshme, por me kushtet e tanishme ne e kemi një shans. Megjithatë, dëshiroj të përsëris se ne jemi edhe më të sigurtë se kjo do të funksionojë, nëse qytetarët do të bashkëpunojnë”, deklaroi kancelarja.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton Drejtorit te AKI-së Kreshnik Gashi lidhur me gjendjen e sigurisë gjate periudhës se pandemisë dhe situatën aktuale. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00) 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë për votimin  për votimin e Qeverisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të vendos vazo dekorative gjelberuese në sheshin Bill Klinton. (Shshi Bill Klinton, ora 11:00)
  
- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratën për Bursën Olimpike Tokyo 2020 me mundësin, Egzon Shala. (Zyret e KOK-ut në Shtëpinë e Sportit, 13:00)