18 Nëntor 2018

Gjermania ekstradon vrasesin e gazetares bullgare

Berlin, 18 tetor - Gjermania ka ekstraduar të dyshuarin në vrasjen e gazetares televizive bullgare, Viktoria Marinova në Bullgari, tha një zyrtar i Ministrisë së Brendshme.

Bullgari Severin Krasimirov do të akuzohet personalisht për përdhunimin dhe vrasjen e 30-vjeçares Marinova, trupi i të cilës u gjet në një park në qytetin e saj, në Ruse, më 6 tetor.

Policia tha se viktima ishte rrahur, përdhunuar dhe më pas mbytur, ndërsa rasti nxiti reagimin e shumë organizmave ndërkombëtarë.

Prokurorët kanë thënë se dëshmitë nuk tregojnë se vdekja e Marinovës ishte e lidhur me punën e saj, por në dukje një krim seksual i rastit, edhe pse ata ende po hetojnë të gjitha mundësitë.

Viktoria Marinova u gjet e vdekur vetëm pak ditë pasi priti në studion e saj disa gazetarë investigativë, të cilët denoncuan raste korrupsioni të niveleve të larta.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2018

- Për nder të Ditës Botërore për Përkujtimin e Viktimave në Trafikun Rrugor bëhët ndezja e qirinjve në përkujtim të viktimave që kanë humbur jetën në aksidente në trafikun rrugor. Teatri Kombëtar, ora 18:00)