03 Tetor 2022

Filipinet goditen nga tërmeti prej 7 ballesh

Manila, 27 korrik - Të paktën katër persona kanë humbur jetën si pasojë e tërmetit me fuqi prej 7 ballë në ishullin Luzon në veri të Filipineve.

Instituti filipinas për vullkanologji dhe sizmologji tha se është ndjerë një lëkundje me fuqi prej 7 ballë në provincën Abra në veri të ishullit.

Epiqendra e tërmetit ishte në thellësi 10 kilometra dhe 3 kilometra në veriperëndim të qytetit të Tayyum në provincën Abra.

Presidenti Ferdinand Marcos Jr. duke udhëzuar që ekipet e shpëtimit dhe ndihmës të shkojnë menjëherë në zonën e fatkeqësisë, tha se edhe vet do të vizitojë rajonin brenda ditës.

Ministri i Brendshëm, Benjamin Abalos, njoftoi se deri më tani në provincën Benguet kanë humbur jetën dy persona, një në provincën Abra, si dhe një në një provincë tjetër.

Gjithashtu u njoftua se 60 persona janë lënduar.

Ka shqetësime për rritjen e numrit të viktimave në tërmetin i cili ka shkaktuar dëme të mëdha në shumë vendbanime.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022  - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i Zyrës për Qeverisje të Mirë, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children për Kosovë, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)