04 Tetor 2022

Dyshohet se ushtarët rusë janë prekur nga rrezatimi i Çernobilit

Minsk, 31 mars - Sipas mediave bjelloruse, të cituara nga ato ukrainase, disa nga ushtarët që u larguan nga zona e uzinës u dërguan në Qendrën e Kërkimit dhe Praktikës Bjelloruse për Mjekësinë Rrezatimin dhe Ekologjinë Njerëzore, pasi dyshohet se kanë shfaqur simptoma të ekspozimit ndaj rrezatimit.

Energoatom – Kompania Kombëtare e Ukrainës që operon termocentralet bërthamore – vëren se ushtarët rusë janë të ekspozuar ndaj rrezatimit të rëndësishëm të jashtëm dhe të brendshëm në zonën e jashtme të Çernobilit.

Nëse historia do të konfirmohej, kjo do të tregonte një nivel alarmues të pavetëdijes për rreziqet e “zonës së përjashtimit”, duke pasur parasysh rrezikun që lidhet me zonën e Çernobilit pas shpërthimit të reaktorit numër 4 më 26 prill 1986, aksidenti më i rëndë bërthamor në botë.

Ukrainasit që punojnë në Çernobil e përshkruan ardhjen e ushtarëve rusë pa pajisje mbrojtëse në zonën përreth uzinës, si një “mision vetëvrasës”.

Një zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes së SHBA-së konfirmoi të mërkurën më 30 mars se disa forca ruse janë tërhequr nga zona bërthamore e Çernobilit në Ukrainë.

Konfirmimi i lajmit, pra, do të ishte edhe konfirmimi i drejtpërdrejtë i mungesës së pajisjeve nga trupat ruse, i një pakujdesie dhe sipërfaqësie në trajtimin e zonës së Çernobilit, që nuk mund të mos çojë në përfundimin se situata nuk është aq nën kontroll.

Gjithashtu, sepse sipas lajmeve që do të konfirmohen, ekspozimi do të ishte shkaktuar nga ndërtimi i kanaleve, ku lëvizja e tokës është gjëja e fundit që duhet bërë.

Për momentin nuk është e mundur të dihet nëse trupat që janë larguar nga zona janë tërhequr nga zona bërthamore apo zona përreth, apo nëse bëhet fjalë për tërheqje apo ripozicionim: “Nuk mund të themi ende se ata janë zhdukur të gjithë”, – tha zyrtari i Pentagonit.

Siç vë në dukje Kim Willher në “The Guardian”, nëse historia do të konfirmohej, do të tregonte një nivel mahnitës i pavetëdijes për rreziqet e “zonës së përjashtimit” – ose një vullnet kriminal, nga ana e komandantëve rusë, për të dërguar trupat e tyre në kaos, në një zonë, ende shumë e rrezikshme, pas shpërthimit të reaktorit 4 më 26 prill 1986.

Ukrainasit që punojnë në Çernobil – të cituar nga vetë “Guardian” – e përshkruan ardhjen e ushtarëve pa pajisje mbrojtëse në zonën përreth uzinës si një “mision vetëvrasës”.

Ukraina pret 15 reaktorë bërthamorë (nga të cilët 8 janë aktualisht në funksion) në 4 termocentrale: njëri prej tyre, ai i Zaporizhias, është aktualisht nën kontrollin rus.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 tetor 2022

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin e administratës së Parlamentit të Republikës së Austrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 8:30)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon ceremoninë zyrtare të nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet komunave të rajonit, Prishtinës, Obiliqit, Lipjanit, Podujevës dhe Fushë Kosovës dhe Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në Prishtinë. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga analiza e procedurave të prokurimit publik lidhur me shpenzimet publike të realizuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Shërbimi Spitalor Klinik Universitar gjatë periudhës 2020 – 2022. (Restorant Boho, ora 10:00)  

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e Auditorit të Përgjithshëm për Raportn Vjetor Financiar të Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve kulturore artistike brenda institucioneve korrektuese, nesër në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan, do të shfaqet Filmi “ Sffaragette”. (Qendra Korrektuese për Femra Lipjan, ora 11:00)

- Me rastin e 4 Tetorit, “Ditës Botërore për Mbrojtjen e Kafshëve”,  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, OJQ-në Fondacioni për Mbrojtjen e të Drejtave të Kafshëve si dhe Fondacioni për mbrojtjen e kafshëve Vier Pfoten Kosova do të shënojmë këtë ditë në Pyllin e Arinjve Prishtina. (Fshati Mramor, afër liqenit të Badovcit, ora 11:00)
 
- Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Rahovec, përgjatë gjithë muajit tetor, si muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, çdo ditë pune ofron shërbimin e mamografisë falas për të gjithë. (Rahovec, ora 11:00)

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati së bashku me Ministren e Financave dhe Ekonomisë të Shqipërisë, Delina Ibrahimaj, Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave të Kosovës Agron Llugaliu dhe Doganës së Shqipërisë Genti Gazheli do të inspektojnë punët në hapësirat e përbashkëta të Portit të Durrësit. (Porti i Durrësit, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton në parim i Projektligjit për Sigurinë e përgjithshme të produkteve si dhe formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për komunikimet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)