04 Korrik 2022

Dearlove: Përkeqësohet shëndeti i presidentit rus

Londër, 23 maj - Teksa lufta mes Rusisë dhe Ukrainës duket se nuk ka ndërmend të përfundojë, spkulimet mbi shëndetin e liderit rus Vladimir Putin nuk kanë fund.

Së fundmi në rrjet janë shpërndarë deklaratat e bëra nga shefi i inteligjencës britanike, Richard Dearlove, i cili ngre pretendimet mbi një përkeqësim të shëndetit të presidentit rus.

Putin, sipas Dearlove, vuan nga një sëmundje kronike prej së cilës nuk ka rrugë tjetër veçse të përfundojë në spital.

“Deri në fund të vitit, do ta keni në sanatorium”, ishte komenti i tij.

Njeriu që shërbeu si kryetar i Shërbimit të Inteligjencës Britanike nga viti 1999 deri në 2004, thotë se shtrimi i Putinit në spital, do t`i hapë rrugën largimit të tij nga detyra pa grusht shteti.

Sipas mediave britanike, shëndeti i shefit te Kremlinit u përkeqësua ndjeshëm të premten dhe mjekët e kanë këshilluar të shmangte takimet për disa ditë. Shtypi anglez thotë se vendin aktualisht po e drejton në mungesë të tij kryetari i këshillit të sigurisë kombëtare, ish agjenti i FSB-së, Nikolai Patrushev.

Edhe Christo Grozev i Bellingcat, ekspert mbi sigurinë ruse, pohoi përpara disa ditësh se zyrtarë të lartë të sigurisë në Kremlin e konsiderojnë tashmë të “humbur” luftën në Ukrainë.

Putini sipas tyre, po i humbet fuqitë dhe njerëzit e besuar të tij, po reduktohen në numër. Kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës, gjeneralmajor Kyrylo Budanov tha për Sky News javën që shkoi Vladimir Putin, përveçse mjaft i sëmurë fizikisht, është edhe “në një gjendje shumë të rënduar psikologjike”.

Budanov u shpreh optimist se Ukraina do të arrijë ta mposhtë armikun dhe se lufta do të “mbarojë deri në fund të vitit”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 korrik 2022

- Zëvendëskryeministri i Parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi pret në takim delegacione nga shtetet e Finlandës dhe Irlandës, të kryesuara nga ministrja e Finlandës për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e Pronësisë, znj.Tytti Tuppurainen dhe ministri i Shtetit për Çështjet Evropiane të Irlandës, Thomas Byrne. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:45)

 - Për nderë të 4 korrik 246 vjetori i Pavarsisë së SHBA zjarrfikësat e Prishtinës e pastrojnë platonë tek shtatorja e Presidentit Bill Clinton. (Sheshi Bill Clinton në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim delegacione nga shtetet e Finlandës dhe Irlandës, të kryesuara nga ministrja e Finlandës për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e Pronësisë, znj.Tytti Tuppurainen dhe ministri i Shtetit për Çështjet Evropiane të Irlandës, Thomas Byrne. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:55

- Kryetarja e Dhomave të Specializuara Ekaterina Trendafilova do të mbajë takim me përfaqësues të shoqërisë civile në Gjilan, ku do të ndajë informacion rreth mandatit, punës dhe zhvillimeve aktuale në Dhomat e Specializuara të Kosovës si dhe do t’u përgjigjet pyetjeve të tyre. (Hotel  Astoria në Gjilan, ora 10:00)

- Shoqata 'Miqtë e Amerikës' e mbështetur nga FSK, Zjarrfikësat dhe Policia e Kosovës organzon aktivitetin e radhës tashmë tradicional për nderë të 4 korrik 246 vjetori i Pavarsisë së SHBA. (Të shtatorja e Presidentit Bill Clinton, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00‪)
   
- UBT oganizon festivalin ndërkombëtar të dijes “Global UBT Fest 2022”, përmes së cilit në Kosovë po sjell profesionistë dhe ekspertë vendorë dhe ndërkombëtarë, duke organizuar samite, forume, gara, ligjërata tematike, vizita studimore, e ngjarje të ndryshme interesante për studentët dhe palët e tjera. (Parku Shkencor Inovativ të UBT-së në Lipjan, ora 18:00)