18 Nëntor 2018

Daçiç: As nuk e njohim Kosovën, as nuk i lejojmë anëtarësimin në OKB

Beograd, 2 prill - Ministri i Jashtëm, serb Ivica Daçiç deklaroi sot se as që bëhet fjalë që Serbia ta njohë pavarësinë e Kosovës dhe që të lejojë atë të ketë një vend në Kombet e Bashkuara.

Nuk është në interesin tonë që ta ashpërsojmë situatën, citohet të ketë thënë shefi i diplomacisë serbe.

“Ne duam që ajo të jetë e qetë dhe të zbatohet marrëveshja e Brukselit, por nga bashkësia ndërkombëtare duhet të tregojë nëse e do Serbinë si partnerë apo si peng të marrëdhënieve të këqija”.

Duke shtuar se Beogradi 20 prillin për të parë nëse Prishtina deri më atëherë i përmbush detyrimet nga Marrëveshja e Brukselit për Asociacionin e Komunave serbe, Daçiç theksoi se nëse nuk përmbushën detyrimet, atëherë Serbia do detyrohet të vendosë sesi do të veprojë me tej.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2018

- Për nder të Ditës Botërore për Përkujtimin e Viktimave në Trafikun Rrugor bëhët ndezja e qirinjve në përkujtim të viktimave që kanë humbur jetën në aksidente në trafikun rrugor. Teatri Kombëtar, ora 18:00)