24 Qershor 2018

Bullgaria merr presidencën e rradhës së BE

Bruksel, 13 janar - Bullgaria mori të enjten presidencën e radhës të Bashkimit Europian për 6 muaj dhe sot nënshkroi një projekt prej 100 milionë eurosh që synon të mbështesë zhvillimin e bujqësisë në Bullgari.

Projekti bullgar është kuadrin e një plani të gjerë të paraqitur nga Presidenti i Komsionit Europian Jean-Claude Juncker, për investime në vendet e Bashkimit Europian.

Ai është një investim prej 256.1 miliardë eurove i Bankës Europiane të Investimeve për projekte të ndryshme, që do të ndihmojnë në krijimin e më tepër se 300 mijë vendeve të punës në vendet europiane.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Qershor 2018

- Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi Inject, organizon tryezën me temë 'Si ta parandalojmë dhunën ekonomike?', ku edhe do të prezantohet Iniciativa për Ndryshimin e Ligjit për Familjen, gjegjësisht saktësimi i dispozitave ligjore në lidhje me ndarjen e pasurisë së përbashkët bashkëshortore. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Mbahet ceremonia e diplomimit të kadetëve të Forcës  së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma 'Skënderbeu’, në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes,  në Ferizaj, ora 11:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian dhe Ministria e Integrimit Evropian organizojn takimin iniciues për nisjen e programimit të programeve kombëtare për Kosovën, IPA 2019 dhe IPA 2020, të financuara nga Bashkimi Evropian. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 11:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj e viziton Komunën e Klinës ku do te takohet me Kryetarin Komunës, drejtorët dhe asamblistët. (Objekti i Komunës se Klinës, ora 14:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj takohet me familjarë  të dëshmorëve, biznese lokale, persona nga fusha e artit, sportit, muzikës, OJQ, etj, të Komunës së Klinës. (Objekti i Komunës se Klinës, ora 15:00)