16 Gusht 2022

Bullgaria dëbon 70 diplomatë rusë me akuza për spiunazh

Sofje, 29 qershor - Kryeministri në largim i Bullgarisë, Kiril Petkov, ka bërë të ditur se vendi i tij po dëbon 70 diplomatë rusë pasi i shpalli persona të padëshiruar.

Duke folur me gazetarët në parlament, Petkov tha se ata do të dërgojnë në vendin e tyre 70 diplomatë që “punojnë kundër interesave të Bullgarisë”.

“Shumica e këtyre njerëzve punojnë për shërbime të tjera. Ata e kanë përdorur titullin e tyre diplomatik vetëm si mbulim”, tha Petkov.

Ai theksoi se diplomatët e dëbuar pritet të largohen nga Sofje të dielën.

Dje, Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë njoftoi se ka thirrur ambasadorin bullgar, Atanas Krastin dhe se i ka dorëzuar atij një notë për dëbimin e diplomatëve bullgarë nga Moska.

Më 18 mars, Bullgaria shpalli persona të padëshiruar dhjetë diplomatë rusë, duke i akuzuar ata p
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)