30 Nëntor 2020

Bota përballet me krizën më të vështirë që prej Luftës II Botërore

New York, 1 prill - Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres tha se për shkak të koronavirusit bota përballet me krizën më të vështirë që prej Luftës II Botërore.

Ai publikoi një raport për ndikimet socio-ekonomike të epidemisë së tipit të ri të koronavirusit (COVID-19).

Guterres bëri të ditur se epidemia kërcënon tërë botën dhe do të bëhet shkak për një krizë ekonomike që nuk ka të ngjarë më parë.

“Kjo është kriza më e vështirë me të cilën përballemi që prej Luftës II Botërore”, tha Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara.

Ai tërhoqi vëmendjen se kjo krizë mund të tejkalohet vetëm me solidaritetet duke lënë mënjanë “lojërat politike”.

“Kombet e Bashkuara janë duke krijuar një fond të ri me shumë partnerë për të ndihmuar vendet me të ardhura të mesme dhe të ulëta për luftën kundër epidemisë dhe tronditjeve socio-ekonomike të shkaktuara nga kjo epidemi”, u shpreh Guterres.  

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së bëri të ditur se në lidhje me epideminë është i shqetësuar veçanërisht për kontinentin e Afrikës dhe u bëri thirrje vendeve të G20 që të ndërmarrin një nismë për këtë kontinent.

Sipas raportit të publikuar nga Guterres, Organizata Ndërkombëtare e Punës vlerëson se rreth 5-25 milionë njerëz do të humbasin vendet e punës dhe mund të shënohet një humbje të ardhurash ndër 860 milionë deri në 3.4 miliardë dollarë.

Gjithashtu në raport bëhet e ditur se 50% e popullit që jeton në zonat rurale dhe 20% e popullit që banon në qytet nuk ka siguracione shëndetësore, në vendet në zhvillim 2% e prodhimit të brendshëm bruto është veçuar për sëndetësinë kurse në rang global kjo është 4,7%.

Kurse për gjendjen arsimore theksohet se për shkak të epidemisë në 166 vende janë mbyllur shkollat dhe 1,52 milirdë nxënës dhe 60,2 milionë mësimdhënës janë detyruar të pezullojnë mësimin. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Dhjetor 2020 - Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë në të cilën do të behët plotësimi i listës së dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Drejtorit të AKI-së raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë lidhur me gjendjen e sigurisë në vend. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:30)

- Campus France, Ambasada Frnceze në Kosovë, Aleanca Franceze e Prishtinës dhe Universiteti i Prishtinës organizojnë Panairin e tretë Universitar Francez në Kosovë. (online -https://tourneebalkanskosovo.com, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i 5-të virtual i Green Business Expo. (Businessexpo.greenkosovo.com, ora 10:30)

- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të vitit 2019, për Ministrinë e Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike diskuton lidhur me rekomandimet e dala nga “Raporti për vendin për vitin 2020, i Komisionit Evropian” me të ftuar ministrat dhe përfaqësuesit e agjencive të pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtorin e Departamentit të mjedisit dhe ujërave Muhamet Malësiu dhe drejtorin e Autoritetit të Rajonit të Pellgjeve Lumore, nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, Gani Berisha lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëkohësisht, kryetari i Degës së PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, i shoqëruar nga deputetja Eliza Hoxha, mbajnë konferencë për media në të cilën do të flasin për shtatoren e re të Skënderbeut, punën e dobët artistike dhe lokacionin jo adekuat. (Zyret e PDK-së në Prizren, ora 11:00)  

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston kryetarin e Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Prishtinë, do të mbajë konferencë për medie. (Te stacioni i autobusëve urbanë “Katedralja”, ora 13:00)

- Zyrtarët e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë raportojn para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis rreth importimit të vajit të palmës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) mban diskutimin “Rimëkëmbja nga viti 2020: Si të rindërtojmë ekonominë dhe politikat sociale në vitin 2021?”. (Hotel Sirius, ora 17:00)