07 Korrik 2020

BE zgjat sanksionet ndaj Rusisë

Bruksel, 30 qershor - Bashkimi Evropian (BE) zyrtarisht zgjati sanksionet e saj kundër Rusisë edhe për gjashtë muaj tjerë.

Udhëheqësit e BE-së në fillim të këtij muaji vendosën të zgjasin masat shtrënguese për shkak të ngurrimit të Moskës për të zbatuar plotësisht marrëveshjen e Minskut me qëllim të vendosjes së një armëpushimi në lindje të Ukrainës.

Njoftimi zyrtar i së hënës rinovon sanksionet ekonomike deri më 31 janar 2021.

Blloku vendosi masat kufizuese në vitin 2014 si përgjigje ndaj "veprimeve destabilizuese të Rusisë kundër Ukrainës".

Sipas vendimit, disa banka dhe kompani ruse kanë qasje të kufizuar në tregjet e kapitalit të BE-së dhe gjithashtu ndalohet të marrin ndihmë financiare nga ato evropiane.

Masat po ashtu ndalojnë tregtinë e të gjitha mallrave që lidhen me mbrojtjen si dhe teknologjitë që mund të përdoren në sektorin rus të energjisë.

Në një vendim të veçantë, BE në fillim të këtij muaji zgjati sanksionet e saj ekonomike kundër Krimesë dhe portit Sevastopol.

BE, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së dhe Turqia të gjithë e shohin si të paligjshme aneksimin e Krimesë nga Rusia në vitin 2014.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Korrik 2020

- Dr. Basri Sejdiu do të mbajë konferencë për media lidhur me vendimin e Bordit Drejtues për shkarkimin nga detyra e drejtorit të përgjithshëm të SHSKUK. (QKUK, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë Selim Selimi do të vizitoje Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj takim me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami me të cilën do të bisedoj lidhur me pagesën e pagave të  punëtorëve nga pakoja emergjente, tërheqjen e mjeteve për punëtorë nga fondi i kursimeve si dhe eliminimin e gabimeve teknikeve gjatë  aplikimit për pakon fiskale emergjente. (Kabineti i ministres Bajrami, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi pas takimit me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami do të mbaj konferencë për shtyp, ku do të ju njoftojë lidhur me këtë takim. (Zyret e Sindikatës në objektin e ish Gërmisë, ora 11:45)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flet nënkryetari Besnik Bislimi. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Me hapjen e ekspozitës multimediale në hapësirat e SENSE Qendrës në Pulë, Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë nisin kampanjën me titull: Srebrenica 25: Së bashku kundër virusit të mohimit në ditën kur në vitin 1995 ka rënë Srebrenica. (Transmetim direkt livestream http://srebrenica.sensecentar.org, ora 17:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Malësi e Vogël dhe Gexhë. (Objekti i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Skender Kastrati” në fshatin Malësi e Vogël, ora 19:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Ratkoc, Dejnë, Vrajak dhe Bratotin. (Objekti i Shkollës  Fillore të Mesme të Ulët “4 Dëshmorët” në fshatin Ratkoc, ora 20:00)