14 Tetor 2019

BE zgjat sanksionet ndaj Rusisë

Bruksel, 21 qershor - Bashkimi Europian (BE) ka vendosur të zgjasë sankisonet me Rusinë.

Kështu konfirmohet nga disa zyrtarë të lartë të BE-së. Sanksionet do zgjaten u bë sepse Moska nuk po zbaton marrëveshjen e paqes me Ukrainën.

“Sanksionet e Rusisë zgjodhën njëzëri për gjashtë muaj të tjerë për shkak të mungesës së zbatimit të Marrëveshjeve të Minskut”, tha zëdhënësi nga një samit i BE.

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 tetor 2019

- Shefja e BE-së në Kosovë, Ambasadorja Apostolova, do ta hapë vitin e ri akademik në Kolegjin Ndërkombëtar të Biznesit në Mitrovicë. (Kampusi i IBCM-së, Mitrovicë e Jugut, ora 10:00)

- Drejtoria për Ekonomi, Zhvillim dhe Turizëm në komunën e Rahovecit mban sesionin informues në thirrjen për aplikim të publikuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë me bizneset e komunës. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)
 
- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës në bashkëpunim me agjencitë, fondet, programet dhe entitetet e OKB-së në Kosovë - Ekipin e OKB-së së Kosovës nën koordinimin e Zyrës e Koordinatores për Zhvillim do të shënojë Ditën Ndërkombëtare për Zhdukjen e Varfërisë. (Menza Ramiz Sadiku, ora 15:00)