28 Shkurt 2020

BE po përgatitet për një Brexit pa marrëveshje

Paris, 29 mars - Vendet e Bashkimit Europian po shpenzojnë miliona, duke punësuar mijëra punonjës dhe lëshuar dekrete urgjente në përgatitje të një largimi pa marrëveshje të Britanisë nga blloku.

Qeveria franceze ka punësuar rreth 700 doganierë shtesë dhe ka investuar 50 milionë euro për të forcuar sigurinë dhe për të ndërtuar infrastrukturë të re në porte dhe aeroporte.

"Eurotunnel", tuneli që lidh Francën me Britaninë, po përgatitet për minimizimin e trafikut të mallrave dhe pasagjerëve pas Brexit.

Kompania ka shpenzuar 15 milionë euro për infrastrukturë dhe sisteme të reja për të mos prishur rendin dhe për t'u përshtatur ndaj kontrolleve të reja.

Zyrtari i "Eurotunnel" John Keefe tha se një e katërta e tregtisë Britani- BE kalon përmes tunelit, i cili mund të jetë një goditje e madhe për tregtinë ndërkufitare dhe udhëtimet në një Brexit pa marrëveshje.

"E vetmja gjë që do të ndryshojë këtu në rast të një Brexit-i të vështirë është se ne po shtojmë skanimin e dokumenteve doganore në kontrollet e sigurisë që bëjmë këtu, prandaj po kontrollojmë nëse ka persona të jashtëligjshëm nëpër kamionë. Po ashtu, ndërkohë që shoferi nuk lëviz gjatë kryerjes së këtyre kontrolleve, ne skanojnë dokumentet doganore dhe i dërgojmë si në vendet eksportuese ashtu edhe në ato importuese".

Franca i kushton vëmendje të veçantë Eurotunnelit, i cili transporton miliona pasagjerë dhe kamionë mallrash çdo vit, që luajnë një rol të rëndësishëm në tregtinë e Britanisë me BE-në. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 shkurt 2020 - Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani takohet me kryetarin e Komunës se Pejë, Gazmend Muhaxherinë. (Ndërtesa e Komunës së Pejës, ora 9:30)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim Myftiun Naim Tërnava. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:20 - ndryshim orari, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Instituti EPIK, me mbështetjen e Fondacionit të Kosovës për Shoqëri të Hapur do të jetë nikoqirë i pjesëmarrëseve të veçantë në kuadër të tryezës “IPA III”. (Hapësirat Shtëpisë së Europës, përball Zyrës së BE-se, ora 10:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani viziton shkollën e mesme të arteve “Odhise Paskali” në Pejë. (Objekti i shkollës se mesme të arteve “Odhise Paskali”, ora 10:00)

- Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnav dhe  Dr. Mirza As Saeg shefi i kabinetit të ministrit të Financave të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe njëherësh ë edhe anëtar i Fondacionit Al Maktoum nga Dubai do të mbajnë konferencë për shtyp. (Sëiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Mbahet e mbledhja e 26-të e legjislacionit te VI-të Kuvendit Komunal të Istogut. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal të Istogut, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, mban takim me ministrin e Shëndetësisë Arben Vitia dhe drejtorët e SHSKUK, IKSHP dhe Klinikës Infektive. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani viziton shkollën e fillore “Asdreni” në Pejë. (Objekti i shkollës 'Azdreni' në Pejë, ora 10:20)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Vetingu në Kosovë: Si të implementohet një proces i tillë në mënyrë që të sigurohet pavarësi e plotë e sistemit të drejtësisë?”. (Qendrën e Konferencave Orion, ora 10:30)

- Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani merrë pjesë në zbulimin e shtatores së Majlinda Kelmendit në Pejë. (Pejë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 13:30)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës lidhur me kërkesa e 41 deputetëve për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim protestuesit e Trepçës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:30 - vetëm pamje)

- NISMA Socialdemokrate, shënon 6 vjetorin e themelimit të partisë. (Hotel Emerald, ora 17:30)