18 Shkurt 2020

BE miraton shtyrjen e Brexit-it deri më 31 tetor

Bruksel, 11 prill - Liderët e Bashkimit Europian janë mbledhur që në Bruksel, në një takim të posaçëm për të shqyrtuar kërkesën e Britanisë për shtyrjen e Brexit-it përtej 12 Prillit.

Pas debateve dhe diskutimeve të shumta, liderët e unionit ranë dakord që të shtyjnë këtë proces deri më 31 Tetor.

Kryeministrja Theresa May kishte kërkuar një shtyrje deri më 30 qershor, por mori njē afat prej 6 muajsh, gjë që e bën të pashmangshme pjesëmarrjen e Britanisë në zgjedhjet për Parlamentin Europian në maj.

Megjithatë, Brexit mund të ndodhë edhe para datës 31 Tetor, nëse Theresa May arrin të miratojë në parlamentin britanik, marrëveshjen e dakordësuar me BE-në më herët.

Dy ditë më parë, kreu i Këshillit Europian Donald Tusk u kishte dërguar një letër liderëve europianë, ku propozonte shtyrje një vjeçare të afatit të Brexit-it, por me sugjerimin që procesi mund të kryhej më shpejt në rast se do të pranohej marrëveshja e dakordësuar më herët mes BE-së dhe kryeministres Theresa May.

Kjo e fundit të martën e kaloi mes Berlinit dhe Parisit, ku kërkoi një shtyrje të afatit të Brexit-it përtej 12 Prillit.

E nëse te kancelarja Angela Merkel gjeti gatishmëri, presidenti francez Emanuel Macron këmbënguli që shtyrja të bëhej vetēm me kushtin që Britanisē t’i hiqej e drejta e vendimmarrjes në union.

Gjithsesi, tashmë me shtyrjen 6-mujore, liderët e BE-së thanë se po u japin kohën e duhur anglezëve, për të vendosur me gjakftohtësi për të ardhmen e tyre brenda apo jashtë unionit.

Kujtojmë që marrëveshja e dakordësuar mes kryeministres May dhe Bashkimit Europian, është rrëzuar 3 herë në parlamentin anglez, ndërsa po ky i fundit ka miratuar një ligj para pak ditësh, ku ndalon Brexit-in pa një marrëveshje.

Tani topi kalon sërish në fushën e britanikëve, që nëse duan të dalin nga unioni europian, duhet të votojnë marrëveshjen.

“Ose ne miratojmë marrëveshjen,ose Brexit nuk do të ndodhë dhe sa më shumë kohë të kalojë, rriten mundësitë për opsionin e dytë”, tha May në një mesazh për Laburistët në opozitë, para pak ditësh.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 shkurt 2020 - Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me rezultatet e anketës të klimës në biznes. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:30)

- Forumi për Udhëheqje dhe Diplomaci organizon debatin publik me temë “Si duhet ta adresojnë institucionet barazinë gjinore në pozicionet vendimmarrëse?”. (Kafiteri “Dit e Nat” ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit “Dialogu Kosovë-Serbi: Çfarë pas formimit të Qeverisë së re dhe përfshirjes amerikane?”, në një diskutim rreth të ardhmes së dialogut Kosovë - Serbi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Zyra Kombëtare e Auditimit prezanton raportin e auditimit të performancës “Sistemi i Përcaktimit të Tarifave të Energjisë Elektrike, Termike dhe atyre të Ujësjellësit”. (Zyra Kombëtare e Auditimit, lagja “Arbëria”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë e rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Kryeministri Abin Kurti pret në takim ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, z. Jean-Hubert Lebet. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët propozimi për formimin e grupeve të miqësisë, dhe propozimi i anëtarëve në delegacione për përfaqësim të Kuvendit më organizata ndërkombëtare. (Ndertesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim, kryetarin e Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela.   (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)
 
- Korabi Corporation organizon ceremoninë e hapjes së “Qendrës Inovative Korabi”, një qendër unike arsimore në fushën e kulinarisë si dhe do të mbahet “Nata e çokollatës belge”, një spektakël me çokollatën më të mirë në botë, që do të prezantohet nga çokollatrier me famë ndërkombëtare. (Zyrat e Korabi Corporation në Çagllavicë, ora 18:00)