12 Gusht 2020

BE mblidhet sot për shtyrjen e Brexit deri më 31 janar

Bruksel, 28 tetor - Vendet anëtare të BE shpresojnë të arrijnë një marrëveshje të hënën për të shtyrë Brexit deri më 31 janar, ndërsa një dalje e hershme do të ishte e mundur nëse parlamenti britanik ratifikoi marrëveshjen e divorcit, raporton Reuters, duke cituar burime pa emër.

Në të njëjtën kohë, Guardian shkruan se pavarësisht kundërshtimeve të qeverisë franceze, dokumenti, i cili duhet të bihet dakord sot, tregon se BE do të pranojë kërkesën e Britanisë për një shtyrje.

Kryeministri britanik Boris Johnson javën e kaluar kërkoi një shtyrje tremujore të Brexit, deri në fund të janarit 2020, pasi deputetët hodhën poshtë marrëveshjen e re që ai kishte arritur me bllokun evropian.

Reuters shkruan se çdo shtyrje e Brexit duhet të pranohet nga të 27 vendet anëtare, dhe kundërshtimet e Francës deri më tani kanë parandaluar një vendim të tillë.

Sipas planit të fundit, Britania mund të dilte nga BE më 1 dhjetor ose 1 janar, e cila varet nga parlamenti që do të ratifikojë marrëveshjen në nëntor ose dhjetor.

Nëse Britania e Madhe do të qëndrojë në BE pas 31 tetorit, blloku evropian do t’i kërkojë Londrës që të propozojë një kandidat për Komisionin e ri Evropian, thanë burimet diplomatike.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020 - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)