27 Janar 2021

Akademia Shkencave e pranon se Rusia e ka humbur garën për dominim në hapësirë

Moskë, 28 nëntor - Presidenti i Akademisë Ruse të Shkencave, Alexander Sergeev, gjatë takimit në Komitetin për Arsim dhe Shkencë të Dumës Ruse, e pranon hapur se Rusia e ka humbur garën me fuqitë e mëdha për dominim në hapësirën.

Takimin për sfidat e shkencës hapësinore ruse, të mbajtur në Dumen Ruse, e hapi kryetari i Komitetit për Arsim dhe Shkencë, Vyacheslav Nikonov, i cili në fillim deklaroj se për këtë temë duhet të gjykuar vetëm përmes shifrave, pra numrit të shkencëtarëve.

Rusia ka vite që ka pushuar të jetë liderë në botën shkencore. Sot në Kinë ka gjashtë herë më shumë shkencëtarë se në Rusia, në SHBA ka dy here dhe se vetëm 1 për qind e të diplomuarve në Rusi merren me shkencë.

Edhe pse në vitin 2012, Putin kishte lëshuar një dekret ku thuhej se për shkencë duhej të ndahen 1.7 për qind e Produktit të Brendshëm Bruto, sot kjo përqindje është vetëm 1.1 për qind dhe kjo e tregon më së miri se ku është shkenca ruse.

Presidenti i Akademisë Ruse të Shkencave, Sergeev, thotë se financimi i projekteve në hapësirë është zvogëluar në minimum, çka nuk na lejon ta konkurrojmë NASA-n Amerikane.

Se sa janë zvogëluar shpenzimet më së miri shihet nga mos realizimi as perse afërmi i plani rus për zhvillimin hapësinor 2016-2025, i cili parashihte që për projekte brenda një viti të ndaheshin nga 12-15 miliardë rubla ruse. Në realitet deri në vitin 2022, financimi i projekteve pritet të bije në 2.9 miliardë rubla, në vend të 15 miliardë rublave të planifikuara.

Sergeev dallimin shumë të madhe në mes financimit në Rusi dhe SHBA, e shpjegon më së miri përmes krahasimit, ku shkenca hapësinore ruse financohet 60 herë më pak se projektet shkencore të NASA-s dhe kjo është arsyeja kryesore sipas Sergeev, se pse shkenca hapësinore ruse e ka humbur garën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Dhjetor 2020

 - Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës,  Jusuf  Azemi është I ftuar nga Kryeministri I Kosovës Hoti  në një takim të përbashkët. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30)  

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj Dimitrije Raçiçeviq për peqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje dorëzon ankesë në Gjykatë Supreme ndaj vendimit të PZAP-së. (Pallati i Drejtësisë, ora 11:00)

 

- Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, bën homazhe te Pllaka përkujtimore për hebrenjtë, që pësuan gjatë holokaustit. (Oborri i Qeverisë, ora 11:40)

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dorëzon ankesë në Gjykatë Supreme ndaj vendimit të PZAP-së. (Pallati i Drejtësisë, ora 14:00)

- Mahet mbledhja e parë e rregullt e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në komunën e Rahovecit për vitin 2021. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 15:30)

 

- Në kuadër të Festivalit të Dramës Shqipe "Talia e Flakës 2021" organizohet një panel diskutimi me prof. Fadil Hysaj, Jeton Neziraj dhe Besim Ugzmajli, rreth Labortarotit të Dramës Shqipe RKS_KOS Lab 2020-2021. (Skena e vogël të Teatrit të Gjilanit, ora 16:00)