22 Tetor 2018

Ahmeti prezanton Prishtinën në konferencën e komunave të mençura

Kopenhagë, 8 qershor - Kryetari Shpend Ahmeti ishte i​ ftuar sot në konferencën “Komunat e mençura dhe industritë e energjisë efiçentë 2018”. Bashkë me të në panel ishin edhe Kryetari i Komunës Dredensborg (Danimarkë), Thomas Lykke Pedersen, Kryetari i Komunës Egedal (Danimarkë), Karsten Sondergaard, Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mutaher Haskuka, Drejtori i Zyrës së Novo Nordisk në Kosovë, Lilzim Adili, si dhe këshilltari për zhvillim të qëndrueshëm të qytetit nga Ambasada e Danimarkës në Kinë, Per Beosgaard.

Në këtë konferencë, Ahmeti tha udhëheqja me Komunën të jep përvojë të jashtëzakonshme, ​​për shkak se je adresa e parë për secilin problem të qytetarëve.

“Danimarka është vend nga i cili mund të mësojmë shumë. Praktikat e mira që janë zbatuar atje, janë shumë nevojshme që të zbatohen edhe në Kosovë, sidomos në fushën e energjisë së ripërtrishme. Ne si Komunë e Prishtinës, jemi qyteti i parë në Ballkan që kemi Planin e Qëndrueshëm të Mobilitetit (SUMP), që ofron zgjidhje për problemet e shumta që i hasim çdo ditë në trafik”, tha Ahmeti.

Ahmeti theksoi se për secilën Komunë, janë katër gjëra kryesore në të cilat duhet punuar:

- Shërbimet Administrative - digjitalizimi i shumë shërbimeve në Komunën e Prishtinës ka bërë që qytetarët shumë më shpejt të kenë qasje në dokumentet që iu nevojiten. Për shembull, vetëm përmes E-kioskut, deri sot janë tërhequr mbi 80.000 dokumente;

- Zgjidhjet e mençura për problemet në qytet – ne tani jemi afër zgjidhjes së problemit të parkingjeve. Pagesa për parkingjet publike brenda komunës sonë do të bëhet përmes aplikacioneve dhe pajisjeve të tjera të mençura, me ç’rast qytetarët edhe mund ta shohin gjatë gjithë kohës se ku ka vende të lira për parking;

- Reduktimi i shpenzimeve – mbi 60% e ndriçimit publik në Prishtinës është led, me ç’rast është reduktuar dukshëm shpenzimi edhe i energjisë. Zgjerimi i rrjetit të termokosit dhe investimet që planifikohen të bëhen në ndërtesa kolektive do të ndikojnë në rritjen e efiçencës së energjisë.

- Transparenca – përmes platformës Open Data, çdo dokument i Komunës së Prishtinës është publik.

Të gjitha këto mund të integrohen në një koncept të qytetit të mençur që garanton shërbime shumë të mira dhe shumë transparente.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 tetor 2018 - Misioni i OSBE-së organizon punëtori për gazetarët me titull mediat në gjykatore në Gjykatat Themelore. (Gjykata Themelore në Pejë, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Ambasada Britanike në Kosovë në bashkëpunim me Asociacioni i Bursistëve Chevening të Kosovës organizon konferencën me titull “Qëndrimet dhe aftësitë që i duhen një lideri të shekullit 21.” (Hotel  Swiss Diamond, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezën "Si të parandalohet dhe luftohet kriminalizimi i politikës në Kosovë: Zgjidhja përmes rregullimit ligjor apo kodit të etikës?". (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia me rastin e shënimit të “Javës për të Drejtat e Viktimave të Krimit”, e cila organizohet nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në konferencën “Java për të drejtat e viktimave të krimit”, organizuar nga Kryeprokurori i Shtetit. (Hoteli Emerald; ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës konferencën për media në të cilën do të shpaloset platforma mbi organizimin e Projektit: “Dialogut bashkëkohorë i shekullit XXI”. (Salla e konferencave Orion, ora 10:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim ekipin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, i cili ka marrë pjesë në gara ndërkombëtare “Cambrian Patrol”. (Kabineti i Presidentit, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj mban ligjëratë në AUK, me temën “Transformimi i FSK-së”. (Objekti i AUK, ora 12:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi takohet me anëtarët e Akademise së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli merr pjesë në hapjen e Konventës zgjedhore të degës së PDK-së në Prishtinë. (Sheshi 21, ora 18:00)