20 Shtator 2019

60 persona vdesin nga sulmi në një dasmë në Kabul

Kabul, 18 gusht - Një bombë ka shpërthyer në një sallë dasmash në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, duke lënë të vdekur 63 persona dhe duke plagosur më shumë se 180 të tjerë.

Dëshmitarët i kanë thënë BBC-së, se sulmuesi vetëvrasës ka kryer sulmin gjatë një ceremonie të dasmës.

Shpërthimi ka ndodhur në perëndim të kryeqytetit, kryesisht të populluar me myslimanë shiitë.

Ende nuk dihet se kush ka kryer këtë sulm.

Militantët myslimanë sunitë, duke përfshirë, talibanët dhe grupin militant, Shteti Islamik kanë kryer sulme në zonat e banuara me myslimanë shiitë në Afganistan dhe Pakistan.

Ministria e Brendshme afgane ka konfirmuar se ka dhjetëra të vdekur si pasojë e sulmit.

Në disa pamje në rrjetet sociale janë parë trupa të vdekur në sallë, dhe tavolinat e karriget të kthyera mbrapsht.

Në dasmat afgane zakonisht janë të ftuar qindra persona, dhe zakonisht burrat janë të ndarë nga gratë dhe fëmijët.

Mysafiri, Mohammad Farhag, ka thënë se ka qenë në zonën e grave kur ka dëgjuar një shpërthim masiv në anën e burrave.

“Të gjithë kanë dalë jashtë duke bërtitur dhe duke qarë”, ka thënë ai për agjencinë e lajmeve AFP.

“Për gati 20 minuta salla ka qenë e mbushur me tym. Pothuajse të gjithë burrat që kanë qenë aty janë të vrarë apo të plagosur.

Dhëndri i dasmës, Mirwais ka thënë për një televizion lokal: Familja ime, nusja ime janë të shokuar, nuk mund të flasin. Kam humbur vëllanë, shokët, familjarët. Nuk do të jem i lumtur kurrë më.

Presidenti afgan, Ashraf Ghani e ka përshkruar sulmin si “barbar” në një postim në rrjetin social, Twitter.

Zëdhënësi i talibanëve, Zabiullah Mujaheed, e ka “dënuar ashpër sulmin”.

“Nuk ka arsyetim për vrasje të tilla dhe shënjestrim të grave dhe fëmijëve”, ka thënë Mujaheed.

Ky sulm ka ndodhur 10 ditë pasi një sulm i madh me bombë jashtë stacionit policor në Kabul ka lënë të vdekur 14 persona dhe ka plagosur gati 150 të tjerë.

Talibanët patën marrë përgjegjësinë për këtë sulm.

Tensionet në këtë shtet kanë qenë të larta, pavarësisht pse talibanët dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë mijëra trupa ushtarake në Afganistan, është raportuar se janë afër arritjes së një marrëveshjeje për paqe.

Talibanët dhe përfaqësuesit amerikanë kanë mbajtur një varg bisedimesh në kryeqytetin e Katarit, Doha, dhe të dyja palët kanë thënë se është arritur përparim.

Të premten presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë përmes një postimi të Twitter se të dyja palët “synojnë të arrijnë një marrëveshje, nëse është e mundur”.

Në marrëveshje përfshihet një tërheqje e përkohshme e forcave të SHBA-së në këmbim të zotimit të talibanëve se Afganistani nuk do shfrytëzohet nga grupet ekstremiste për të sulmuar shënjestrat amerikane.

Sipas marrëveshjes, talibanët duhet të nisin negociatat edhe me delegacionin afgan, duke mos hedhur poshtë as armëpushimin.

Militantët talibanë kanë refuzuar që të negociojnë me qeverinë afgane, meqë ata e konsiderojnë këtë të fundit kukull të perëndimit.

Ata tani kontrollojnë më shumë territor se asnjëherë më parë, prej kur janë larguar nga pushteti më 2001.

/REL/

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 shtator 2019 - Shoqata për Dëme të Luftës “Ngritja e Zërit“, dorëzon në Gjykatën Kushtetuese për herë të gjashtë dosjet e radhës për kompensimin e dëmeve të luftës, respektivisht kërkesat, për vlerësimin e kushtetutshmërisë së aktvendimeve të Gjykatës Supreme të Kosovës. (Gjykata Kushtetuese, ora 9:00)

- Mbahet konferenca e parë për shtyp nga Kryesuesja e Misionit e Bashkimit Europian per monitorimin e zgjedhjeve te parakohshme parlamentare në Kosovë, Viola von Cramon-Taubadel. (Hotel Swis Diamond, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon ngjarjen “Pesë fjalimet për Qëndrueshmëri – Lokalizimi i Agjendës 2030 në Kosovë”. (Amfiteatri i Biblotekës Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 10:00)

- Caritasi Zvicerran organizon ceremoninë zyrtare me rastin e shënimit të 20 vjetorit në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi merr pjesë në Panairin e punësimit në Prizren. (Palestra sportive në Prizren, ora 11:00)

- Let's Do It Kosova organizon konferencë për media, ku do të prezentohen aktivitetet e planifikuara të cilat do të zhvillohen për Ditën e Pastrimit të Botës. (Zyret e Let's Do It në Pejton, rruga "Pashko Vasa", ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Zyren e Bashkimint Evropian në Kosovë organizon zhvillon aktivitetin "Ngasja e çiklizmit - knaqesi dhe shendet". (Amfitetari sheshi "Zahri Pajaziti", ora 12:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e pestë në kuadër të Forumit FOL Hapur me Fatmir Limaj, Kandidat për Kryeministër nga Koalicioni NISMA-AKR-PD. (Lëvizjes FOL, ora 12:30)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në 20-vjetorin e themelimit të RTV Mitrovica. (Restorant Skandinavia, Koshtovë - Mitrovicë, ora 13:00)

- Filmi ZANA me regji te Antoneta Kastrati, nominimi i Kosoves për Oscars, pas premieres boterore ne festivalin e madh te Torontos shfaqet per gazetar në Cineplexx Kosove. (Cineplexx, Albi Mall,  ora 13:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti merr pjesë në përvjetorin e TV Mitrovica. (Mitrovicë, ora 13:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi merr pjesë në venien e gurthemelit te palestrës sportive në Dragash. (Dragash, ora 14:00)

- Kandidatja për kryeministre nga LDK-ja, Vjosa Osmani se bashku me krytarin e Komunës e Gjilanit, Lutfi Haziri takohen me rininë e LDK-së në Gjilan. (Shtëpia e Rinisë, Gjilan, ora 16:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti mbanë tubim në Gushavc. (fshati Gushavc, Mitrovicë, ora 17:00)

- Kandidatja për kryeministre nga LDK-ja, Vjosa Osmani se bashku me krytarin e Komunës e Gjilanit, Lutfi Haziri takohen me gratë e Gjilanit. (Teatri e qytetit, ora 17:30)

- Zhvillohet defileu u grupeve që marrin pjesë në Festivalin Ballkanik të Folklorit. (Nisja nga shkollfa fillore “Selman Riza” përgjatë rrugës “Dardania”, ora 18:00)

-  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti mbanë tubim në Zhabar. (fshati Zhabar, Mitrovicë, ora 18:00)

-  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti mbanë tubim mobilizues. (Mitrovicë, ora 19:00)

- Fillon edicioni i III-të i Festivali Ballkanik të Folklorit në të cilin do të marrin pjesë Ansamble dhe grupe nga: Shqipëria, Kroacia, Bullgaria, Turqia, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Kosova. (Ambientet e Shkollen fillore “Mihal Grameno” në Fushë-Kosovë, ora 19:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti mbanë tubim në Vushtrri. (Vushtrri, ora 21:00)